Реабілітаційний центр

Рак коліна

Рак коліна

Рак коліна називають злоякісне ураження, захоплююче тканини кісток, що формують колінний суглоб. Виражається ця патологія в атиповому і неконтрольованому зростанні генетично змінених клітин. Починає розвиватися ця хвороба в основному через попадання ракових клітин в коліно з прилеглих частин тіла.

Зміст статті:

Дуже рідко, хоча такі випадки і були виявлені, вогнище ракового процесу спочатку знаходиться в області коліна. Цей різновид раку зустрічається досить рідко: всього близько одного відсотка від усіх онкологічних захворювань. Найбільш часто така онкологія вражає чоловіків похилого віку або дітей.

Причини і симптоми онкології коліна

Хоча рак в коліні і зустрічається досить рідко, але фактори, що провокують її появу, визначені достатньо повно. Найбільш часто патологія колінного суглоба є наслідком певних провокуючих факторів.

  • Передраковий стан або вже наявна у пацієнта онкологія органів та інших суглобів.
  • Появу ракових метастаз часто буває спровоковано прогресуванням злоякісної патології колінного суглоба.
  • Різні травми в області коліна (одним з досить частих канцерогенних факторів, що провокують утворення кісткових онкологий, визнаються часті переломи).
  • Вікові зміни, що супроводжуються порушенням гормонального балансу (найчастіше спостерігаються у літніх пацієнтів і дітей).
  • Іонізуюче випромінювання (зрідка опромінення впливає на тканини коліна навіть при лікуванні розташованих поруч пухлин).

Вплив всіх цих факторів може призвести до появи патології суглобів, симптоми якої визначаються тим, на якій стадії перебуває рак і наскільки він поширився. Якщо симптоми хвороби виявлено у самому початку захворювання, то проявами патології зазвичай є незначні болючі відчуття, які не мають точної локалізації і проходять приступообразно. З поступовим збільшенням пухлини болі посилюються і стають більш концентрованими саме в області ураженого суглоба. На відміну від болів іншого походження, рак проявляється болями, які часто не лікуються стандартними знеболюючими препаратами.

Коли рак суглоба розвивається до третьої або четвертої стадії, з’являються нові онкологічні симптоми. Так, можна спостерігати деяку деформацію колінного суглоба і набрякання навколосуглобових тканин. Змінену кісткову поверхня стає легко промацувати при пальпації. Іноді в ураженій області біль виникає навіть під час пальпації. Після завершення періоду активного росту злоякісна патологія стабілізується, і деякий час симптоми непомітні. Саме в цей момент починається проростання змінених тканин в шкірний покрив.

На пізніх стадіях рак характеризує специфічна інтоксикація, яка проявляється тривалим підвищенням температури, занепадом сил, нездужанням, підвищеною стомлюваністю і втратою працездатності. Крім цього, часто помітно знижується апетит, різко зменшується вага хворого.

Діагностування патології

Після того як виявлені симптоми, відповідні наявності злоякісної патології, рекомендується пройти більш поглиблене обстеження. Методика, за якою визначається присутність в організмі пацієнта ракових новоутворень, базується на рентгенології і використовує проникливий ефект рентгенівського випромінювання.

Дослідження
Інформативність

Рентген
Після виконання прицільних рентгенівських знімків лікар вивчає їх і здійснює первинну діагностику. Саме ці знімки і дозволяють визначити наявність злоякісного новоутворення та його розмір. Рентгенологічне дослідження дозволяє виявляти новоутворення не лише в колінах, з його допомогою проводиться обстеження і інших суглобів, зокрема, кульшового.

КТ
Якщо рентгенографія не підтвердила наявності пухлини, а симптоми вказують на те, що захворювання все ж таки присутня, то рекомендується провести більш детальне дослідження, вдавшись до комп’ютерної томографії. Найчастіше до цього дослідження вдаються і для уточнення структури розвивається пухлини. КТ принципово базується на тому ж рентгенологічному обстеженні, але виконуваному пошарово.

МРТ
Найбільш інформативним методом діагностики сьогодні визнана магнітно-резонансна томографія. В результаті МРТ виходять цифрові рентгенснимки, на яких можна точно визначити не тільки кордони, але і якісний склад онкологічного освіти. Вдаючись до МРТ, досить часто рак діагностується на ранніх стадіях і успішно лікується.

Біопсія
Вилучення невеликої кількості біологічного матеріалу проводиться поетапної біопсією. Після цього виконується гістологічне та цитологічне дослідження. Результатом роботи лабораторії є видача лікаря висновку, в якому точно описані вигляд і поширеність новоутворення.

 

Остаточний діагноз встановлюється тільки після здійснення лабораторного дослідження ураженої ділянки патологією тканини.

Лікування захворювання

Слід відразу ж зазначити, що рак суглоба, у тому числі колінного і тазостегнового, необхідно починати лікувати негайно: після того, як з’явилися перші симптоми, і була проведена якісна діагностика. При своєчасній діагностиці, у разі первинного ураження кісткових тканин, результат лікування зазвичай сприятливий. Якщо ж рак виявлений на пізніх стадіях, коли спостерігаються множинні метастази, то прогноз одужання негативний.

Метод лікування онкології в коліні визначається в залежності від наявності метастазів, що проникають в сусідні області, та поширеності новоутворення. Якщо рак виявлено на ранній стадії, новоутворення обмежена невеликою областю та відсутні метастази, то іноді буває досить видалити патологію хірургічним шляхом. В залежності від розміру видаленого новоутворення визначається і тривалість періоду реабілітації. Іноді пухлина розростається до досить великого розміру вже на початковій стадії хвороби, у цьому випадку може виникнути необхідність у радикальному висіченні кінцівки.

Найчастіше перед хірургічною операцією проводяться підготовчі заходи, що полягають у проходженні пацієнтом курсу хіміотерапевтичного впливу. Цитостатичні засоби, що використовуються в хіміотерапії, сприяють загибелі патологічно змінених клітин. При цьому тривалість курсу та дозування препаратів визначаються індивідуально для конкретного пацієнта.

Захворювання, розвинуте до пізніх стадій і викликало утворення безлічі метастазів, необхідно лікувати паліативно, застосовуючи комбіновані терапевтичні методики. Використання променевої терапії, що представляє собою вплив на новоутворення радіологічного випромінювання, дозволяє видаляти змінені онкологією клітини. Найчастіше використання іонізуючого випромінювання дозволяє стабілізувати первинний осередок патології і зупинити його прогресування, це особливо цінно в неоперабельних випадках.

Традиційну променеву терапію зазвичай доповнюють хіміотерапією, істотно підсилює ефективність лікування.