Реабілітаційний центр

Перелом кульшового суглоба

Перелом кульшового суглоба

Перелом кульшового суглоба вважається одним з найбільш болючих і складних травм кінцівок. Найбільш часто така травма зустрічається у людей в літньому віці, що значно ускладнює її лікування. До цього часу суглобові тканини стають ослабленими і відновлюються значно повільніше.

Зміст статті:

Подібні процеси відбуваються в кістковій, м’язовій тканині, зв’язках і сухожиллях. Високоякісна медична допомога в лікуванні перелому дуже важлива, але не менш важливим є правильно організований після травми реабілітаційний період. В цей час необхідно застосовувати не тільки медикаментозні препарати для зміцнення кісток і суглобів, але і розробляти пошкоджену ділянку кінцівки.

Що відбувається на травмованій ділянці

Існує помилкова думка, що при цьому переломі страждає тільки суглоб. Коли у людини відбувається такого роду перелом, травма порушує функціонування не тільки суглобової тканини, але і кровоносних судин. Пошкодження отримує стегнова кістка. Існує досить велика група людей, у кого ризик опинитися в числі пацієнтів медичних установ з-за такої травми більш чим великий. До них відносяться люди, які страждають остеопорозом.

При даному захворюванні кістки поступово змінюють свою щільність, стають ламкими, крихкими. Деструктивні процеси зачіпають суглобові і навколосуглобових тканини. Це особливо небезпечно, так як процес їх відновлення після травми проходить значно важче, чим у людей, у яких цей діагноз відсутня. Травми супроводжують легкоузнаваемие симптоми, які допоможуть розібратися, що сталося з кінцівками.

У хворого на остеопороз перелом часто відбувається не через падіння з великої висоти або механічного пошкодження, достатньо впасти з ліжка або стільця — і людина вже отримає травму.

Пошкодження суглоба нерідко призводить до інвалідності хворого

Необхідно знати: у людини, яка отримала перелом може початися больовий шок. Потерпілий досить рідко залишається у свідомості. За станом людини обов’язково треба спостерігати. Якщо він залишається у свідомості, фахівці рекомендують розмовляти з ним, поки не прибуде медична допомога. Після отримання перелому він не зможе ставати на пошкоджену ногу. Різкий біль буде відчувати не тільки в стегні. Біль може паралельно сконцентруватися і в районі колінного суглоба. Обов’язково треба звернути увагу на положення стопи. Ознакою такого перелому є повернена назовні стопа.

Яку першу допомогу потрібно надати

Транспортування людини, отримав перелом нижніх кінцівок, — особливе питання. Якщо в силу обставин її доведеться виконувати самостійно, обов’язково треба дотримуватися кількох правил. Головне завдання тих, хто здійснює транспортування, така доставка потерпілого до медичного закладу, під час якої йому не буде завдано додатковий шкоду. Правила транспортування:

 

  • Область постраждалої суглобової тканини і кістки не повинна бути потревожена.
  • Після перелому ногу до отримання медичної допомоги ні в якому разі не можна повертати в колишнє, нормальне положення. Краще зовсім не торкатися місця травми.
  • Поправляти розташування тазових кісток категорично заборонено.
  • Під час транспортування на ношах важливо правильно зафіксувати людини. Фіксація здійснюється в області пояса.
  • На ношах обов’язково закріплюють тазостегновий суглоб. Подібним чином надходять і з колінним суглобом.
  • При транспортуванні після перелому неодмінно треба закріпити також і голеностоп. В ідеальному варіанті фіксацію здійснюють із застосуванням транспортної шини. Досить часто її під рукою не виявляється. Що робити в такому випадку? Для цієї ролі цілком підійде довга палиця або дошка.
  • Якщо перелом відкритий, обов’язково треба швидко зупинити кров.
  • Щоб зменшити біль, потерпілому необхідно терміново дати знеболюючий препарат.

Що роблять у випадку ускладнень

Існують різні класифікації переломів кульшового суглоба. В основі однієї з них — наявність зсуву при травмі. Перелом кістки стегна вважається одним з найбільш складних. Чим вище стався перелом кістки, тим сильніше буде її зміщення і, відповідно, важче і небезпечніше наслідки травми.

Місце перелому багато в чому визначає тип зсуву. Якщо він стався у верхній частині стегна, уламок зміститься вперед в зовнішню сторону. Якщо перелом внизу кульшового суглоба, уламок зміщується всередині і ззаду. Коли місце перелому знаходиться посередині кістки стегна, пересування здатне статися по довжині. Якщо травмування кульшового суглоба із зміщенням сталося в нижній частині стегна — це найгірший варіант розвитку подій. Зміщення несе небезпеку для стану артерії, адже уламок здатний пошкодити її в будь-який час.

Сучасна медицина при лікуванні травми кульшового суглоба використовують один з двох шляхів:

  • консервативний;
  • хірургічний.

Перший досить ефективний в тих випадках, коли немає зсуву, лікарі займаються в першу чергу суглобами постраждалих кінцівок. Той з них, що травмований, знерухомлюють, на ногу накладають гіпсову пов’язку. Така методика лікування перелому вважається класичною. Її часто застосовують, якщо пацієнту з-за здоров’я операція протипоказана. Першим кроком в боротьбі з подією переломом є запровадження місцевого анальгетика. Характер пошкоджень кінцівок визначає методи їх подальшого лікування.

При призначенні оперативного втручання враховуються різні чинники, супутні травмі. Якщо внутрішньосуглобовий перелом, то висока ймовірність, що буде потрібно хірургічне втручання.

Як повернути рухливість ніг

Проте, якщо у людини є важке супутнє захворювання, лікарі не призначають оперативне втручання. Важливу роль відіграє і вік потерпілого. Чим старша людина, тим більше у нього проблем не тільки з суглобами, але і з функціонуванням внутрішніх органів, тканини яких зношені і не можуть повною мірою виконувати свої завдання.

Старечий вік пацієнта, як правило, є головною перешкодою оперативного втручання. У пацієнтів літнього віку при тривалому постільному режимі, який обов’язковий для лікування травми, з’являються такі ускладнення, як пролежні, пневмонія, тромбоемболія.

Для одужання людини необхідно правильно зафіксувати ділянку травми в нерухомому стані, щоб там йшло відновлення кістки і суглобової тканини. Але при цьому дуже важливо, щоб пацієнт був рухливий, адже тривалий постільний режим здатен значно погіршити його стан.

Призначення процедур відновлення суглобів пошкодженої під час травми кістки має право давати тільки лікар. Ніякого самолікування неприпустимо, інакше наслідки виявляться вкрай важкими, негативно позначаться на результативності проведеного хірургічного втручання.

Про аутопластику і ендопротезування

Лікарі радять: якщо здоров’я і вік потерпілого дозволяють, лікувати перелом хірургічним методом. Кісткова аутопластику в ряді випадків вважається оптимальним варіантом. Фіксація пошкодженої ділянки кінцівки здійснюється за допомогою трилопатевого цвяха. Ендопротезування суглоба лікарі призначають далеко не у всіх випадках. Потрібна така операція, коли біля кістки починає формуватися помилковий суглоб. Обов’язково враховується і характер наслідків, які несе з собою травма. Ендопротезування терміново потрібно, якщо у пацієнта на пошкодженій ділянці кінцівок почав розвиватися асептичний некроз.

Коли перелом має вертикальний характер, зазвичай застосовується нехірургічний метод скелетного витягнення. Витягування зазвичай триває 2 місяці. Потім на травмовану кінцівку лікарі накладають гіпсову пов’язку. І пройде ще кілька місяців, перш чим кістки, суглобові тканини зростуться і пацієнту дозволять наступати на хвору ногу.

Швидше залікувати отриманий перелом здатна тільки операція. Вона збільшує можливість підвищення рухливості пацієнта, і тоді повну навантаження на кістки постраждалих кінцівок можна здійснювати вже через 1,5-2,5 місяця. Необхідно знати: після операції лікування травми не припиняється.

 

Для збереження довжини ноги і правильного положення кістки пацієнту призначають витягування

Як розробити пошкоджену ділянку кінцівки? Саме це питання далі належить вирішувати лікарям і пацієнтам. Коліно після перелому стегна теж потребує розробки. Після зняття гіпсової пов’язки важливо повернути колишню рухливість суглобів, для чого застосовують спеціально підібрані комплекси фізичних вправ. Існують методи розробки суглобів у теплій воді, вона благотворно впливає на більш швидке відновлення тканин кістки. Тим, кому треба розробити коліно, лікарі в ряді випадків порекомендують велотренажер. Непоганий аналог велотренажер — звичайний велосипед.

Заходи з розробки рухливості суглобів обов’язково повинні використовуватися в комплексі з прийомом мультивітамінних препаратів, які допомагають швидше відновити пошкоджені суглоби, кістки та зміцнити їх.