Реабілітаційний центр

Німіють зап’ястки рук

Німіють зап’ястки рук

З цим питанням до лікарні звертаються багато пацієнтів. Виникає таке неприємне, але зазвичай нетривалий відчуття через передавлення нервових закінчень. Найчастіше такий симптом не небезпечний. Німіють зап’ястки рук із-за того, що людина довго знаходиться в незручному або в неприродному положенні. В результаті цього відбувається защемлення, кров надходить у руку з працею і кінцівка може онеметь. У цьому випадку людині достатньо трохи розробити занімілу частина тіла, і все повернеться в норму.

Зміст статті:

Якщо оніміння кінцівок — явище часто і звичне, або якщо воно супроводжується сильною тривалої болем, то потрібно відвідати лікаря негайно. Подібні симптоми можуть бути показниками важких хвороб. Такі ознаки виявляються при остеохондрозі, хворобах артеріальних судин, атеросклерозі. Провокатором подібних відчуттів також є неправильний приплив крові або защемлення нерва. При тривалому онімінні впоратися з неприємними відчуттями шляхом простих маніпуляцій не можна. Якщо у людини німіє ліва рука від ліктя повністю, це може бути ознакою пошкодження зап’ястного каналу.

Первинні причини захворювання зап’ясткових суглобів

В наш час оніміння кінцівок — це поширене захворювання. Причина такого симптому — стиснення серединного нерва. Якщо вчасно не розпочати лікування, то результати можуть бути дуже плачевними. Спочатку у пацієнтів починають німіти пальці, потім вся долоню, потім кисть, з часом оніміння поширюється по всій руці. Чим довше пацієнт не відвідує лікаря, тим сильніше у нього починають виникати болючі відчуття вдень і під час сну. При підніманні рук вгору біль може посилюватися.

Ниючі відчуття в кистях можуть виникати при постійному перебуванні в одній і тій же незручній позі. Часто причиною подібного відчуття можуть стати проблеми з попереком. Якщо у людини є пошкодження хребта, то затиснений нерв в попереку здатний віддаватися болем в руці.

 

Здавлювання зап’ястного нервового каналу викликає поколювання і оніміння кінцівок

Поразка зап’ястного каналу провокує знерухомлення зап’ясткових суглобів у 70 % людей. При такої хвороби піддаються ураженню перші 3 пальця на руці в процесі здавлювання середнього каналу. Спровокувати ця недуга може тривале сидіння за робочим столом. У хворого починають німіти спочатку пальці, а потім вся кисть.

Німіє зап’ястковий суглоб правої руки у пацієнтів, у яких в організмі не вистачає вітаміну В12. Він відповідає за нормальне функціонування нервових волокон. Якщо його дуже мало в організмі людини, то пацієнт починає швидко втомлюватися, постійно відчуває слабкість, а при незначній роботі кистями відчуває сильний біль. Такий симптом сприяє підвищеній дратівливості.

Німіє зап’ястковий суглоб правої руки і внаслідок наявності у пацієнта хвороби Рейно. В області кисті відбувається порушення кровообігу, і пацієнт відчуває довгу тривалий біль, що супроводжується онімінням. Є багато причин виникнення такого захворювання. В першу чергу це тривалий стрес, нікотинове або алкогольне отруєння, спадковість. У деяких ситуаціях оніміння кисті при такої хвороби буває спровоковано переохолодженням, тривалим перебуванням під сонцем. У групі ризику перебувають жінки до 30 років.

Крім оніміння, при хворобі Рейно у людини синіють і швидко стають холодними пальці. Якщо не лікувати цю недугу, то він може поширитися на інші частини тіла (ноги, ніс, вуха, підборіддя).

Вторинні причини ураження кистей рук

Облітеруючий ендартеріїт здатний стати причиною тривалих болів і тимчасового оніміння. При цьому недугу відбувається ураження судин кінцівок. В результаті утруднюється відтік крові, який провокує часткове або повне оніміння. Якщо вчасно не вжити заходів, то оніміння буде прогресувати і здатне привести до гангрени.

 

Причиною дискомфорту можуть стати патологічні зміни хребта в області попереку

Причини оніміння можуть бути різними, але досить часто серед вторинних провокаторів неприємних відчуттів зустрічається нейропатія. Подібний недуга вражає нерви. В результаті відбувається порушення роботи нервових каналів. Крім оніміння, пацієнт відчуває свербіж, печіння, поколювання і стягання шкіри на пальцях кистей. Часто оніміння кисті супроводжується сильним тривалим онімінням і різким больовим синдромом. Причини такого самопочуття бувають різні. Провокувати нейропатію може діабет, розсіяний склероз, ревматоїдний артрит.

Нерідко оніміння зап’ясткових суглобів супроводжує ішемічний інсульт. Поразка хребетної і мозочкової артерії може провокувати подібні відчуття. Біль може бути нерідко спровокована гіпервентиляцією. Супроводжується таке захворювання постійним перебуванням в страху, тривозі, нестачею повітря, прискореним диханням. Причини неприємних відчуттів можуть критися в защемленні судин. Подібні болі супроводжуються коліками ураженої частини. Цей симптом вказує на те, що у хворого серйозні проблеми зі здоров’ям, які необхідно усувати відразу.

У оніміння кистей рук можуть бути різні наслідки. Якщо поразка несильно, то буде незначне порушення кровообігу. Якщо недуга запущений і лікування не буде розпочато вчасно, то подібна халатність здатна стати причиною розвитку гангрени.

Повне або часткове оніміння

 

Дискомфорт після пробудження може бути причиною неправильного положення рук під час сну

Найчастішою причиною виникнення хворобливих захворювань такого характеру є перетискання нервів і судин м’язами. Так як цей пучок судин відповідає за нормальне функціонування зап’ястя і руки в цілому, спостерігаються дефекти в її працездатності. В процесі передавлення нервового каналу може боліти не тільки в зап’ясткових суглобах, але і вся ліва або права рука від ліктя до кисті. При виявленні таких симптомів необхідно звернутися до лікаря. Він зможе шляхом пальпації визначити істинний джерело болю і призначити лікування.

У деяких випадках у пацієнта болить плече, а разом з ним і вся рука з-за запальних процесів, які відбуваються в шийному відділі хребта. Рідко причиною подібних відчуттів може бути біль у попереку. Спровокувати погане самопочуття пацієнта можуть різні хвороби, але всі вони пов’язані однією загальною причиною появи — перебування людини довгий час у неприродній позі і зайве навантаження на суглоби.

Хворобливі відчуття в попереку не завжди провокують оніміння рук. Причиною оніміння може бути постійна перевтома кінцівок.

Точно такі симптоми спостерігаються у пацієнтів при остеохондрозі. А розвиватися це захворювання стало в епоху комп’ютеризації. Чим більше часу людина проводить, сидячи в одному положенні перед комп’ютером, тим більше напружується його хребет, з’являється біль у попереку. А у багатьох випадках вона провокує болі в плечах, шийному відділі спини, оніміння рук.

Якщо людина протягом декількох годин безперервно друкує, переставляє які-небудь предмети, піднімає важкі речі, то це може спровокувати порушення притоку крові, сильне стомлення, біль та оніміння кінцівок. Деяким пацієнтам після таких тривалих фізичних навантажень важко навіть стиснути руку в кулак або вчинити будь-яку невелику маніпуляцію. Німіє рука в такому випадку спочатку практично непомітно і дуже рідко.

Більш яскраво виражені болі в суглобах, зап’ястях і в ліктях. З часом хворобливі відчуття починають збільшуватися, і оніміння відбувається все частіше. Жінки більш схильні до таких спазматичним болів, чим чоловіки. У групі ризику перебувають люди від 35 до 55 років.

Оніміння колін і ступень

У пацієнтів іноді болить коліно з різних причин. Провокує появу такого симптому вік, а також і зміни, які при цьому відбуваються в організмі: ослаблення зв’язок, деформація суглобів, руйнування хрящової тканини. Подібні проблеми доставляють безліч незручностей. Неважливо, в якому віці у вас оніміло коліно, це привід відвідати лікаря. Порушення чутливості потрібно лікувати, тим більше що це може бути пов’язано не з віковими змінами, а з деструктивними процесами в хребті.

У багатьох випадках у пацієнтів іноді німіє поперек. Такий симптом наздоганяє людину досить рідко і не особливо турбує, але з часом оніміння поширюється і на інші частини тіла, в першу чергу на ноги. Прояв такого симптому може бути знаком, що в поперековому відділі спини відбулося порушення, яке потребує лікування. Це може бути:

  • запалення;
  • зміщення хребця;
  • защемлення нерва;
  • остеохондроз;
  • міжхребцева грижа.

Періодичність і характер хворобливих відчуттів можуть бути різними в залежності від того, що став провокатором подібного стану. Якщо у пацієнта болять ноги під час сну, відчувається постійна млявість у кінцівках, зводять коліна і німіють ноги в цілому, то це явні ознаки міжхребцевої грижі. Біль у такому разі починає прогресувати, якщо людина нахиляється, довго стоїть або сидить, робить прості маніпуляції. Набагато рідше у пацієнта німіє коліна, стегна і ступні внаслідок інших причин (наприклад, діабету).

Перед проявом таких симптомів у пацієнтів часто спочатку німіє поперек. У цьому випадку перш чим призначати лікування, лікар може зажадати результати рентгена хребта. Але не завжди цього дослідження буває достатньо. Для постанови діагнозу використовують МРТ та інші додаткові способи діагностики.

Хронічна біль у попереку і часте оніміння ніг можуть бути ознакою радикуліту в гострій або хронічній формі. Варто звернутися до лікаря при перших симптомах і пройти діагностику як можна раніше. Своєчасно розпочате лікування зможе принести більший ефект.

Купірування болю і усунення недуги

Якщо у пацієнта під час сну або вдень спостерігаються сильні болі і явні ознаки радикуліту, артрозу або остеохондрозу, то починати лікування потрібно як можна швидше. Після діагностики і визначення причини захворювання необхідно приступати до лікування. Призначити курс реабілітації при остеохондрозі або будь-якої іншої хвороби може тільки лікар.

 

В першу чергу пацієнтам прописуються медикаментозні препарати. Їх дія спрямована на усунення больового синдрому, оніміння, запобігання спазму м’язів, відновлення нормальної циркуляції крові, виведення токсинів з організму. Крім основного курсу медикаментів лікар може прописати пацієнту певні вітаміни і мінерали. Вони будуть плідно впливати на усунення запалення та відновлення нормального функціонування пошкодженої зони.

Якщо у пацієнта болить плече, коліна, лікті або кисті, то йому можуть прописати мануальну терапію. Таке місцевий вплив дуже плідно впливає на запобігання розвитку захворювання. Маніпуляції запобігають відкладення солей на суглобах, відновлюють еластичність м’язів і зв’язок, усувають набряк пошкодженої області. Мануальна терапія сприяє відновленню нормального обміну речовин і кровообігу, харчування кінцівок.

Будь-які види ультразвукових впливів на організм можуть позитивно вплинути на стан пацієнта. Це може бути магнітотерапія, лікування лазером, вплив за допомогою ультразвуку. Після курсу таких процедур у пацієнта починається відновлювальний процес у тканинах, поліпшення притоку та відтоку крові.

Лікувальна гімнастика і народна медицина — хороші додаткові засоби лікування при остеохондрозі, радикуліті, ревматизмі та інших хворобах, що провокують біль та оніміння кінцівок. Такі способи реабілітації сприяють зміцненню м’язів, відновлення імунітету і зміцненню загального стану здоров’я.

Народні засоби лікування

При остеохондрозі і онімінні кінцівок необхідно застосовувати засоби народної медицини. Це прості і доступні рецепти, які стануть відмінною підмогою класичного медикаментозному лікуванню. Хворі ділянки тіла потрібно прогрівати. Тому візьміть гарбузову кашу і відваріть її. Вона ідеально підходить для теплого компресу. Накладіть масу на весь ниючий ділянка руки, загорніть харчовою плівкою і укутайте шарфом. Залиште компрес на всю ніч.

Для настоянки від болю в пальцях візьміть 3 квашених огірків, 3 стручка гострого перцю ½ л горілки. Дрібно наріжте огірки та перець. Залийте компоненти горілкою (можна замінити спиртом). Дайте суміші настоятися 1 тиждень в сухому темному місці. Процідіть настій і наносите його кожен день ввечері на кисті рук. Добре розтирайте ліки, щоб воно краще вбралося.

Візьміть 200 г чорного меленого перцю і залийте 1 л оливкової або рослинного масла. Поставте суміш на вогонь і варіть 25-35 хвилин на повільному вогні. Постійно перемішуйте суміш. Як тільки відчуєте, що руки або ноги починають німіти, активно розітріть їх цією маззю. Загострення симптому піде практично відразу.

Контрастні ванни добре допоможуть при тривалих болях та оніміння тіла. Можна приймати повністю контрастний душ, а можна налити в 2 невеликі ванночки воду: в першу — гарячу, у другу — холодну. Тепер по черзі опускайте руки спочатку в першу ванну, потім у другу. Тримати руки в кожній потрібно не менше 2-3 хвилин. Перш чим опустити руки в другу ванну, зачекайте 1 хвилину. Протягом дня повторюйте таку процедуру 4 рази. Під час прийняття гарячої ванни постарайтеся розробляти пальці. Для цього сильно натискайте ними на дно ванни, а також стискайте і розтискайте.

Гімнастика для рук і ніг

Якщо у вас часте і тривале оніміння кінцівок, то це означає, що кров погано надходить до кистях і стопах. У такій ситуації пацієнта необхідно розробляти кінцівки хоча б 2 рази в день. Є простий комплекс гімнастичних вправ, які допоможуть поліпшити кровообіг і повернути хороше самопочуття.

Для виконання першої вправи ляжте на підлогу, підніміть руки вгору і 100 разів стисніть і розтисніть кулаки. Після цього опустіть кисті вниз і дайте їм відпочити. Тепер підніміть ноги перпендикулярно підлозі. Здійсніть по 50 кругових рухів стопами спочатку в одну, потім в іншу сторону. За цей час ваші кисті встигнуть відпочити. Тепер повторіть стискання і розтискання кистей, не відриваючи їх від підлоги.

Підніміться з підлоги і встаньте біля стіни. Поверніться до неї обличчям і підніміть руки вгору. Відчуйте свій хребет і потягніться вгору за руками. Проведіть у такому положенні 1-2 хвилини. Після цього дайте тілу трохи відпочити. Повторіть вправу 3 рази. Тепер встаньте рівно і випрямити спину. Заведіть руки назад і зімкніть їх в замку. Постарайтеся зробити захоплення як можна більше. Тримайте руки за спиною протягом 1 хвилини. Трохи відпочиньте. Повторіть вправу 5 разів.