Реабілітаційний центр

Контрактури ліктьового суглоба

Контрактури ліктьового суглоба

При контрактурі в суглобі виникає стягання м’яких тканин рубцевими утвореннями, що негативно позначається на рухливості суглоба. Назва захворювання походить від латинського слова «contractura», що означає в перекладі на російську «звуження» або «стягування».

Зміст статті:

Зокрема, контрактури ліктьового суглоба характеризується різким обмеженням його рухомості за стягування рубцями зв’язок, м’язів або сухожиль всередині суглоба.

Виникає стягування тканин після внутрішньосуглобових:

 • запальних процесів;
 • вивиху, перелому або удару;
 • дегенеративних змін в результаті інфекційного або вірусного захворювання;
 • порушення іннервації і втрати еластичності тканин;
 • захворювань нервової системи;
 • поранень, в тому числі опікових і вогнепальних;
 • дистрофії тканин із-за тривалої втрати рухомості кінцівок.

Для спортсменів характерна контрактура колінного суглоба, викликана частими фізичними перевантаженнями. У групі ризику перебувають також особи, які працюють на небезпечних хімічних виробництвах і ті, чия діяльність пов’язана з підйомом і перенесенням тягарів. Ці люди нерідко страждають від поганої рухливості суглобних з’єднань після опіку, падіння або постійного мікротравмування.

Класифікація захворювання

Суглобова патологія, така як контрактури ліктьового суглоба, як і будь-якого іншого, що супроводжується болями, набряком, запальним процесом усередині суглобової капсули. Основні ознаки хвороби: утруднення при згинанні та розгинанні, неможливість розвороту кінцівки в сторону повороту її всередину або назовні, деформація суглоба. У дорослих і дітей кінцівку в зоні ураження може прийняти вимушене положення.

Суглобові контрактури поділяються на активні і пасивні. Активна, або неврогенна контрактура суглоба буває:

 • центральної – до неї належать захворювання спінального і церебрального походження;
 • периферичної – з’являється після пошкодження периферичних нервових гілочок;
 • істеричної — має психогенну етіологію.

Активні контрактури часто розвиваються після паралічів, парезів, стійких подразнення нервових закінчень, при сильних психічних стресах.

Пасивна контрактура суглоба з’являється внаслідок перешкоди, яка виникає всередині суглоба і гальмує його рух. Перешкодами можуть з’явитися:

 • руйнуються в результаті запалення частини суглоба;
 • освіта внутрішньосуглобового м’язового рубця;
 • скорочення м’язів;
 • деформація кісткового зчленування з-за травми або хвороби.

За характером ураження розрізняються ротаційна, згинальна, розгибальна, а також відводить і призводить контрактури.

Також контрактура суглоба розрізняється по кінцівках, які вона зачіпає. При порушенні згинально-розгинальних функцій коліна контрактура колінного суглоба створює деформацію гомілок, аж до викривлення. Кінцівку зменшується в довжині, пацієнт відчуває сильний біль при русі. Неправильне лікування може закінчитися для пацієнта повною нерухомістю колінного суглоба. Патологія виникає частіше всього в результаті перелому або артрозно-артритних змін у тканинах.

Найбільш часто страждають від хвороби пацієнти із захворюваннями суглобів, які протікають у них в гострій або хронічній формі. В колінному суглобі порушення виникає не тільки у літніх людей, у дітей також може проявлятися ця хвороба.

Особливості контрактур різних суглобів

Патологічне положення стопи дає контрактура гомілковостопного суглоба, коли людина при ходьбі може спиратися тільки на передню частину ступні і пальці. Цю хворобу ще називають «кінська стопа». Вона виникає у дітей, які перенесли поліомієліт або які страждають дитячим церебральним паралічем. Дорослі набувають «кінську стопу» після тривалого перебування ноги в неправильно накладений гіпсі. Контрактура може з’явитися і через перелому, який залишений без грамотного лікування. Нерідко контрактури стопи виникає після поранень.

Причинами, при яких з’являється контрактура кульшового суглоба, стають травми, пошкоджують суглобові поверхні, а також гострі і хронічні запальні процеси. Утворившись в результаті перенесеного перелому, хвороба може розвиватися поволі, непомітно для людини, а може заявити про себе відразу, наприклад, при пошкодженні нервів. Тоді при спробах відведення кінцівки пацієнт відчуває різкий біль і обмеження амплітуди руху.

З метою профілактики контрактури стегна особливу увагу слід приділяти бедренним суглобів новонароджених. При наявності вивиху або дисплазії стегна необхідно починати лікувати малюка відразу після народження, щоб своєчасно компенсувати недорозвинення тканин і не допустити формування контрактури, коксартрозу та інших патологій.

Зустрічається також контрактура плечового суглоба у людей різного віку. Її причиною найчастіше стає атрофія м’язів з-за довгого носіння гіпсової пов’язки, накладеної на місце перелому чи вивиху.

Анатомічну будову плечового пояса дітей і дорослих робить можливими навколосуглобових або внутрішньосуглобові переломи, які лікуються саме методом тривалої іммобілізації. Щоб уникнути появи посттравматичної плечової контрактури, слід при закріпленні на ділянці перелому гіпсової пов’язки відвести плече пацієнта на шістдесят градусів і зафіксувати його в функціонально вигідному положенні.

Діагностика та лікувальні методики

При виявленні характерних для контрактури симптомів для встановлення точного діагнозу пацієнту необхідно пройти лікарський огляд, а після нього — призначене лікарем обстеження. При контрактурі уражена область запалюється, набрякає і болить при спробі руху, тому метою лікування є зняття набряків, болю, зменшення запалення, повернення суглобу його нормальної рухливості.

Крім рентгенографії, сьогодні виявити контрактуру у дітей і дорослих допомагають комп’ютерна та магнітно-резонансна томографії. Батькам бажано звертатися за медичною допомогою при перших скарги дітей на утруднення рухів і біль. Тоді при лікуванні можна буде обійтися консервативними методами.

Консервативна лікувальна методика поєднує в собі:

 • знеболюючу і протизапальну лікування мазями і лікарськими блокадами;
 • фізіотерапію;
 • механотерапію;
 • бальнеотерапію;
 • масаж;
 • гімнастичні вправи;
 • неінвазивне виправлення положення кінцівки.

Хірургічне втручання

частіше буває необхідно після діагностування пасивної контрактури.

В ході операції рубцева і спайкова тканина розсікається і видаляється. Збільшується, якщо потрібно, довжина сухожилля. У ряді випадків необхідна пластична операція по пересадці сухожиль або створення повної нерухомості суглоба.

Значення лікувальної гімнастики

Комплексне лікування контрактури колінного суглоба передбачає поєднання гімнастики з теплової та знеболюючої терапії, електрофорезу з застосуванням розсмоктуючих препаратів, мануальним впливом. Коли пацієнт скаржиться на згинальну контрактуру колінного суглоба, йому призначають комплекс вправ, спрямованих на поступове розроблення зв’язок, зміцнення ослаблених м’язів, поліпшення кровообігу навколосуглобових зони.

«Кінську стопу» лікують, крім перерахованих методів, ще й спеціальними ортопедичними пов’язками і апаратами. Якщо фізкультура і терапевтичні методи не допомагають, стопу виправляють хірургічним шляхом.

Противоконтрактурная лікувальна гімнастика проводиться дбайливо, з обережністю, з поступовим нарощуванням інтенсивності. Вона включає в себе від шести до двадцяти різноманітних вправ, кожне з яких потрібно повторювати п’ять-десять разів. Для дітей гімнастику краще проводити в ігровій формі.

Розрахована оздоровча фізкультура на щоденне виконання всього комплексу. Тоді відновлення дітей та дорослих буде найбільш ефективним. Реабілітація пошкоджених суглобів відбувається швидше, коли лікувальна гімнастика поєднується з плаванням, йогою, заняттями на спеціальних тренажерах.