Туберкульоз колінного суглоба

Туберкульоз колінного суглоба — це захворювання, яке на сьогоднішній день займає 2 місце по частоті поширеності. Найчастіше туберкульозний артрит, як ще називають цей недуга зустрічається у дітей. Першими ознаками хвороби є біль у колінах і підвищена стомлюваність при незначних фізичних навантаженнях.

Зміст статті:

При появі таких симптомів необхідно одразу звернутися до лікаря для виявлення справжньої причини подібного стану. Туберкульоз кісток і суглобів — це серйозне захворювання, яке може мати багато наслідків. Але на ранніх стадіях всі виліковне.

Симптоми захворювання

Початися туберкульоз колінного суглоба може раптово, і перші симптоми не завжди вказують саме на це захворювання. Зазвичай спочатку уражається стегнова кістка, з-за чого можна помилково вважати, що це туберкульоз кульшового суглоба. Перші симптоми недуги будуть такими:

 • постійна втома;
 • незначні больові відчуття в суглобах, які проходять, як тільки фізичні навантаження припиняються.

Такі прояви можуть бути першими ознаками хвороби і показаннями для лабораторної діагностики. Туберкульозний процес в суглобах розвивається досить довгий час. Патологія впливає на шкірні покриви. Перший час шкіра навколо суглоба зазвичай бліда, натягнута і лискуча. Коли в організмі починається процес руйнування кісток, стає помітний підвивих запаленого суглоба.

Побачити реальне пошкодження кісток і суглобів можна тільки при використанні спеціального обладнання. Підтвердженням того, що у пацієнта туберкульоз кісток і суглобів, може служити опухлість колін (самого суглоба). Побачити атрофію кісткової тканини, суглобову щілину і кісткові контури можна тільки на рентгенограмах.

Сильний набряк суглоба

Прогресування туберкульозного процесу можна визначити шляхом пальпації. Туберкульозний артрит зазвичай супроводжується наступними симптомами:

 • підвищення температури;
 • зміна розміру суглоба;
 • інфільтрація суглобової капсули;
 • холодні абсцеси, які можуть прорватися на поверхню;
 • освіта свища.

Туберкульоз кісток і суглобів небезпечний тим, що може періодично затухати і знову проявлятися. В період ремісії симптоми запалення поступово зникають. Осередки захворювання стають холодними, звичних форми і розміру. Руйнівні процеси частково призупиняється. Але при наступному запаленні суглобів все починається знову.

Діагностика хвороби

Якщо пацієнт виявив у себе ряд ознак захворювання і вважає, що у нього артрит, звернутися до лікаря треба негайно. Фахівець проведе діагностику, яка дозволить точно визначити, який недуга у хворого. Виходячи з цього буде призначено лікування.

Якщо у дитини була травма ніг, різко змінилася хода і його часто мучать болі в нижніх кінцівках, похід до лікаря відкладати не варто. Звичайно, це може бути не туберкульозний артрит, але подібні симптоми не виключають наявності інших серйозних захворювань. В першу чергу зверніть увагу на те, яка біль у дитини. Визначте її тривалість та характер — тривалість, частоту повторення. При поході до лікаря повідомте фахівця про те, які заходи для лікування хвороби ви робили. Надайте всі рентгенівські знімки, аналізи та виписку з туберкульозного диспансеру.

В результаті огляду стане зрозуміло загальний стан пацієнта: розвиток кісток, скелета, мускулатури. Усе це допоможе визначити причину болю в досліджуваному ділянці тіла: зміна форми, розміру суглоба, положення вогнища запалення. Артрит має кілька стадій розвитку, у кожної з них свої прояви. Спочатку відбувається натяг шкірного покриву навколо суглоба, потім зникають поглиблення на шкірі. Зрештою утворюються набряки.

При огляді спеціаліст приділяє особливу увагу дослідженню стегна і гомілки. Ці частини тіла примикають до коліна і можуть постраждати. Можливі підвищена набряклість ніг і утворення ущільнень або виснаження, атрофія м’язів.

Негативні наслідки ураження суглоба будуть найбільше помітні на лицьовій частині стегна. У деяких випадках можливий туберкульоз кульшового суглоба, та рання діагностика необхідна для його запобігання.

Лікування туберкульозу

Якщо у пацієнта діагностували туберкульоз, йому призначається відповідне лікування. Основою для розвитку артриту часто служить колінний туберкульоз. Лікування необхідно починати ще до того, як хвороба перейде в цю фазу, тільки тоді воно дасть бажаний результат. Якщо ж у пацієнта починається артрит, то, крім некректомія вогнищ в кістки, доводиться усувати підвивих гомілки. Може бути призначена і резекція суглоба.

Важлива складова боротьби із захворюванням — антибактеріальна терапія. При туберкульозному артриті вдаються до фіксації кінцівки. Для цього на пацієнта надівається спеціальна пов’язка, яка забезпечує хворій нозі спокій.

Якщо колінний і тазостегновий туберкульоз надто запущені, часто потрібне хірургічне втручання. Для того щоб відновити нормальну роботу суглобів і запобігти розвитку хвороби, проводиться стабілізуюча операція. Преартрическая фаза також може передбачати хірургічне втручання. Воно необхідне, якщо немає іншої можливості уникнути подальшого прогресування захворювання.

Операція при туберкульозі колінного суглоба проводиться під загальним наркозом. Її складність залежить від того, як саме розташований осередок остита і які розміри.

Хворому накладається джгут на стегно. Найчастіше хірург розкриває м’які тканини, для того щоб не пошкодити хрящі і капсульні апарати коліна. Після того, як м’язи роз’єднані, оголюється кістка. Далі проводять необхідні маніпуляції з вогнищем захворювання.

Народні методи боротьби з недугою

Артрит лікується не тільки за допомогою антибактеріальних препаратів і хірургічного втручання. Існують рецепти народної медицини, які допомагають запобігти розвитку захворювання. Одним із способів боротьби з хворобою вважається розтирання і обливання колін холодною водою з оцтом і спиртом. Така процедура не повинна тривати більше 1 хвилини.

При лікуванні туберкульозу потрібно не тільки приймати призначені препарати, але і вживати в їжу правильні продукти. Організму хворого просто необхідні сіль, білок і жир. Пацієнт повинен споживати більше молочних продуктів, є сало, печінку, ікру, каші, цибулю і часник. Дуже важливо пити багато теплого молока, бажано невеликими ковтками. Хворому на туберкульоз суглобів необхідно вживати якомога більше фруктів. Краще всього, якщо вони перетерті з медом. Морквяний сік і сік подорожника вважаються хорошими засобами при лікуванні даного захворювання.

Незамінним помічником при артриті є муміє. Речовина приймається разом з молоком і медом 2 рази на добу протягом 21 дня. Прийом даного ліки необхідно узгоджувати з лікарем, який зможе визначити точне дозування.

Обгортання і ванни допоможуть попередити подальший розвиток захворювання. Стандартний курс ванн не перевищує 14 днів. Процедури необхідно проводити через день.

Ванни можна робити на основі ялинових гілок, соломи, тертої редьки, цибулі. Для цього будь-який з компонентів необхідно проварити або залити окропом і дати настоятися. Готові суміші можна додавати у ванну.

Добре допомагають примочки з лука і дьогтю. В даному випадку ціла цибулина розрізається на 2 частини. В її центр потрібно капнути трохи дьогтю і прив’язати до вогнища болю. Суміш соку редьки, меду, горілки і солі відмінно підходить для розтирання хворого суглоба. Зменшити біль допоможе саморобна мазь з буркуну лікарського, звіробою і шишок хмелю. Всі інгредієнти необхідно перемолоти і змішати з вазеліном.

Кіста Бейкера (колінного суглоба)

Кіста Бейкера, або Беккера (КБ), – розтягнута рідиною синовіальна сумка підколінної ямки, яка розташовується в області медіальної половини між внутрішньою головкою литкового і напівперетинчастого м’язів і повідомляється за допомогою сполучення з колінним суглобом. Є інша назва цієї патології — підколінна кіста.

Зміст статті:

Часто зустрічається при артрозах, артритах, травматичних ушкоджень колінного суглоба. Спостерігається КБ в 2 рази частіше у жінок, ніж у чоловіків. Це рідинне освіта може існувати як кілька місяців, так і все життя. Результати патології можуть бути різними — можливі нагноєння, розрив, хронізація процесу.

 Причини

Синовіальна рідина в будь-якому суглобі (в тому числі колінному) зменшує тертя суглобових поверхонь і сприяє плавному згинанню і розгинанню. Але іноді синовіальні оболонки колінного суглоба виробляють занадто велика кількість цієї рідини, в результаті чого вона накопичується в підколінній сумці, формуючи кісту Бейкера.

У більшості випадків КБ розвивається як вторинне захворювання (ускладнення). До формування цієї патології зазвичай призводить роздратування синовіальних оболонок колінного суглоба. Причинами розвитку хвороби є синовіти, тобто запалення синовіальної оболонки (ревматоїдний артрит, остеоартроз та ін), або посттравматичні стани коліна (пошкодження передньої хрестоподібної зв’язки, менісків та ін).

КБ пов’язана у дорослих пацієнтів з наявністю якої-небудь патології колінного суглоба. У дитини, навпаки, не простежується чіткого взаємозв’язку підколінної кісти з внутрішньосуглобових порушеннями.

Але в рідкісних випадках причиною утворення кісти можуть бути пошкодження менісків, ревматоїдний артрит, пігментний виллонодулярный синовіт, гнійний або туберкульозний процес.

Поєднання підколінної кісти з ревматоїдним артритом або пошкодженням менісків проявляється досить часто у дорослих пацієнтів.

 

Кіста Бейкера

 

Клінічні прояви та діагностика

Для діагностики КБ враховують скарги пацієнта, результати огляду колінних суглобів та інструментальні методи дослідження.

Зазвичай Кіста Бейкера маленьких розмірів і протікає безболісно. Промацати її важко, неозброєним оком її не видно, на тлі симптомів ураження колінного суглоба клінічні прояви відсутні і діагностувати їх важко. Підколінна кіста великих розмірів визначається візуально і добре прощупується, а також проявляється різними симптомами.

В глубині підколінної ямки розташований судинно-нервовий пучок. На поверхні по середній лінії проходить великогомілковий нерв, глибше і досередини – підколінна вена, а під нею – артерія. Кісти, збільшуючись у розмірах, можуть здавлювати дані анатомічні утворення, викликаючи судинно-неврологічні розлади в нижніх відділах кінцівки.

Основні скарги пацієнтів:

 • набряк позаду коліна, іноді цілої ноги;
 • біль у коліні з іррадіацією в литковий м’яз або п’яту (по ходу стегнового нерва);
 • скутість в суглобі і неможливість повністю зігнути ногу в коліні;
 • посилення симптоматики після тривалого стояння або фізичної активності.

У більшості випадків правильний діагноз виставляється після огляду. Визначається еластичне малорухливе освіта в підколінній області (частіше безболісне), розташовується нижче підколінної складки, дозаду і всередину (медіально) по відношенню до суглоба між медіальної головкою литкового і сухожиллям полуперепончатой м’язи. При перерозгинанні у колінному суглобі кіста збільшується і досягає максимальних розмірів, а при згинанні зникає.

У певних випадках із-за схожості симптомів КБ з більш серйозними станами (пухлина, аневризма, тромбоз) можуть знадобитися додаткові методи дослідження:

 • УЗД колінного суглоба і періартикулярних тканин (основний метод);
 • рентгенографія колінного суглобу в 2-х проекціях;
 • МРТ колінного суглоба.

 Лікування

Захворювання протікає доброякісно з вірогідним самостійним усуненням протягом декількох років, особливо у дітей. Але все одно потрібно спостереження у фахівця.

Лікувати патологію можна різними методами — застосовують способи консервативного лікування у вигляді аплікаційної терапії, нестероїдні протизапальні засоби системно (при прийомі всередину) та місцево (у вигляді мазей) малоефективні. Небажано застосування фізичних методів (холод, тепло, лазерні промені, магнітне поле) з-за ризику хронізації процесу, збільшення розмірів рідинного освіти, небезпеки розвитку запального та/або гнійного процесу в ньому. Якщо КБ ніяк себе не проявляє, можуть бути призначені вправи для зміцнення м’язів навколо коліна (стегна і литкові).

Перед початком лікування необхідно з’ясувати розміри кісти, зазвичай з допомогою УЗД, для правильного вибору операції.

Одинична процедура з видалення вмісту освіти шляхом пункції не дає бажаного результату, тому що синовіальна рідина знову швидко надходить з ураженого суглоба в КБ. Щоб пригальмувати накопичення рідини в кісті, для початку варто впливати на синовіальну оболонку суглоба. При цьому кількість випоту в ньому може бути невеликим. У таких випадках виконують внутрішньосуглобове введення необхідної дози глюкокортикостероїдів (ГКС). Часто буває достатньо однієї ін’єкції, щоб кіста зникла або значно зменшилася в розмірах.

Якщо КБ існує тривалий час, то випіт набуває густу желеподібну консистенцію. В такому випадку потрібно видалення рідини з кісти. Виконують процедуру при великому розмірі рідинного освіти, в даній ситуації небезпека пошкодити сусідній судинно-нервовий пучок мінімальна. Після видалення рідини вводять ГКС і бажано антибіотики.

Якщо після пункції КБ не досягнутий позитивний результат, виконують радикальне артроскопическое або оперативне видалення КБ з прошиванням соустья, яке пов’язує його з суглобової порожнини. Показаннями для застосування цієї методики є неефективність консервативного лікування та клінічні прояви кісти. Ще з її допомогою виявляють причину синовіту, видаляють патологічний субстрат з суглобової порожнини. При неможливості проведення процедури, кісті значних розмірів або рецидиві хвороби вдаються до відкритого висіченню КБ з накладенням дуплікатури фасції на область соустья.

Не рекомендується лікувати захворювання народними засобами, слід звернутися за консультацією до фахівця.

Рідина в колінному суглобі

Колінний суглоб відчуває масу навантажень, тому саме з ним найчастіше трапляються різноманітні проблеми: мікротравми, пошкодження, забої. Іноді виникають і більш важкі ушкодження, які заподіюють біль і обмежують рухливість суглоба.

Зміст статті:

До числа останніх відноситься синовіт. Рідина в коліні викликає запальний процес, повністю вилікувати який можна тільки в медичному закладі. При своєчасному прийнятті заходів рухливість суглоба повністю відновлюється.

Чому накопичується рідина в суглобі

Причиною виникнення рідини в коліні може бути травма: перелом суглобових кісток, пошкодження зв’язок, розрив або ущемлення меніска. Зазвичай така травма стає наслідком невдалих стрибків, ударів або падінь. Симптоми з’являються через кілька годин після ушкодження і потребують негайної медичної допомоги.

 

Іноді причиною появи рідини в колінному суглобі стають вроджені захворювання, наприклад, гемофілія. Можливі алергічні реакції. В стаціонарі пацієнту призначається обстеження, що дозволяє як можна більш точно визначити причини появи рідини під коліном, зрозуміти картину захворювання і призначити правильне лікування.

При травмах або пошкодження колінного суглоба можливо запалення синовіальної оболонки, що покриває його порожнину. Під час запального процесу утворюється рідина (випіт), поступово її кількість збільшується. Можливі і більш тяжкі наслідки, при попаданні інфекції випіт в колінному суглобі замінюється гноєм, коліно набрякає, змінюючи форму.

При ходьбі виникає гостра біль, суглоб втрачає рухомість, піднімається температура. Це захворювання носить назву синовіт. Лікарі розрізняють хронічний або гострий характер захворювання, воно може бути інфекційним або неінфекційним.

Хірургічне та консервативне лікування


 

Лікування синовіту відбувається в стаціонарі. Пацієнту, жалующемуся на біль і скупчення рідини в колінному суглобі, проводять ряд аналізів, необхідних для постановки точного діагнозу. Найчастіше береться пункція: за допомогою тонкої голки з суглоба забирається частина рідини, яка відправляється на дослідження.

Причини нездужання допоможе виявити і рентген пошкодженого суглоба. Точна діагностика необхідна для призначення правильного лікування. Відкладати звернення до лікаря не можна. Інфікована рідина в колінному суглобі — часта причина виникнення сепсису і подальшого руйнування суглоба. Правильна постановка діагнозу гарантує повне одужання і відновлення рухової активності.

Після того як діагноз встановлений, синовіальна рідина в коліні видаляється з допомогою тонкої голки. Ця процедура може проходити без анестезії. Потім звільнилася порожнину вводяться антибіотики, що перешкоджають нагноєння. Після цього на коліно накладається пов’язка фіксуюча пов’язка. Больові симптоми знімаються нестероїдними протизапальними препаратами у формі таблеток або свічок.

Останній варіант особливо рекомендується пацієнтам, які мають проблеми з шлунково-кишковим трактом. Після видалення рідини хворому забезпечується повний спокій для відновлення функцій суглоба. Тривалість постільного режиму залежить від стану пацієнта.

Для якнайшвидшого одужання рекомендується приймати рекомендовані лікарем вітамінно-мінеральні комплекси і стимулюючі харчові добавки.

У разі тяжких ушкоджень колінного суглоба з інфікуванням випоту необхідно термінове хірургічне втручання. У його процесі лікар розкриває порожнину суглоба, видаляючи накопичилася рідина в коліні і чужорідні тіла. Синовектомия проводиться під місцевим наркозом, після операції хворому належить тривалий відновлювальний період. Призначається комплекс антибіотиків для придушення запальних процесів, больові симптоми знімаються таблетками, ін’єкціями або свічками. Суглоб фіксується щільною пов’язкою або наколенником на кілька днів.

Після закінчення загоєння пацієнту призначається відновлююча гімнастика. Розробка суглоба допоможе повернути його рухливість і буде перешкоджати повторному утворенню рідини під коліном.

Больовий симптом можна знімати за допомогою протизапальних гелів і мазей, що наносяться на суглоб. Якщо є схильність до набряків, рекомендується накладати на коліно пов’язку з еластичного бинта.

Вода в коліні: лікування народними методами

При хронічному сини можливо лікування народними засобами. Перед їх застосуванням краще порадитися з лікарем. Варто відзначити, що всі домашні засоби лише знімають больовий симптом і зменшують запалення, повному виведенню рідини в колінному суглобі сприяти вони не можуть. При загостренні захворювання рекомендується негайно звернутися до лікаря для лікування в умовах стаціонару.

Якщо коліно опухло, допоможе відвар із збору трав: деревію, ехінацеї, пижма, материнки, омели, листя берези і чебрецю. Сушене подрібнене або свіжу сировину заливають окропом (1 ст. ложка трави на склянку), настоюють в закритому посуді 1 годину, проціджують і випивають протягом дня. Бажано пити настій між прийомами їжі. Курс лікування — від 5 до 7 днів. Настій знімає больові симптоми, перешкоджає накопиченню рідини під коліном і зміцнює імунітет.

Для загоєння ран, зняття набряку і запалення рекомендуються примочки з настою живокосту. 2 ст. ложки подрібненої сировини заливають склянкою окропу, наполягають, охолоджують. Потім потрібно змочити лляну або бавовняну тканину в настої, злегка віджати її і обернути потерпілий суглоб. Після цього компрес фіксується еластичним бинтом. На основі живокосту можна приготувати лікувальну мазь, змішавши подрібнену суху траву з розтопленим свинячим салом. Мазь повинна настоюватися в холодильнику 4-5 днів. Потім нею натирають коліно двічі в день, надягаючи поверх еластичну пов’язку. Мазь добре знімає больові симптоми, повертає рухливість колінної чашечки.

Ефективне домашнє засіб проти утворення рідини під коліном — масляний настій з лаврового листя. Попередньо подрібнені сухе листя заливають рафінованою і дезодорованим рослинним маслом (1 склянка на 2 ст. ложки сировини). Підійде оливкова, лляна або соняшникову олію. Суміш повинна настоятися в темному прохолодному місці протягом тижня, потім нею натирають коліно двічі в день. Для посилення ефекту рекомендується надіти вовняні панчохи або покласти на коліно теплу пов’язку, зафіксувавши її еластичним бинтом.

З рідиною під коліном допоможе боротися медово-житнє суміш. Жменя житніх зерен заливають 1,5 склянками окропу, настоюють протягом години і проціджують. Остиглий настій змішують з 500 мл рідкого меду, додають 2 ст. ложки подрібнених свіжих або сушених ягід барбарису, а потім заливають 200 мл горілки. Суміш повинна настоятися в темному прохолодному місці 5-7 днів. Після цього її приймають тричі на день перед їжею по 1-2 ст. ложки.

Курс становить 1-2 тижні, потім рекомендується зробити перерву. Тим, хто страждає від алергії на продукти бджільництва, такий домашній препарат протипоказаний.

Заходи профілактики

Всім, хто має проблеми з суглобами, потрібно особливо уважно ставитися до стану здоров’я, уникати травм і повністю усунути причини накопичення рідини в коліні. Лікарі-ортопеди і ревматологи рекомендують не набирати зайву вагу, виключити з меню жирні і калорійні продукти, зробивши вибір на користь клітковини.

Варто уникати паління, негативно впливає на тканини. У їжу слід включати більше страв, що містять натуральні желюючі компоненти: холодци, желе, холодець, мармелад. У профілактичних цілях можна приймати препарати, що містять кальцій, колаген і вітамін D.

Деякі фахівці знаходять зв’язок між хронічним синовітом і глистової інвазією. Для усунення причин утворення рідини під коліном необхідна своєчасна дегельмінтизація. Можна використовувати щадні медичні препарати, з народних засобів ефективна настоянка чорного горіха.

Якщо на освіту рідини під коліном впливають спадкові захворювання, необхідно виключити причини їх загострення. Алергікам важливо стежити за раціоном, які страждають від патологій суглобів потрібно регулярно робити лікувальну гімнастику і масаж. Корисна скандинавська ходьба, калланетика, плавання, їзда на велосипеді, заняття на спеціальних тренажерах.

Рак коліна

Рак коліна називають злоякісне ураження, захоплююче тканини кісток, що формують колінний суглоб. Виражається ця патологія в атиповому і неконтрольованому зростанні генетично змінених клітин. Починає розвиватися ця хвороба в основному через попадання ракових клітин в коліно з прилеглих частин тіла.

Зміст статті:

Дуже рідко, хоча такі випадки і були виявлені, вогнище ракового процесу спочатку знаходиться в області коліна. Цей різновид раку зустрічається досить рідко: всього близько одного відсотка від усіх онкологічних захворювань. Найбільш часто така онкологія вражає чоловіків похилого віку або дітей.

Причини і симптоми онкології коліна

Хоча рак в коліні і зустрічається досить рідко, але фактори, що провокують її появу, визначені достатньо повно. Найбільш часто патологія колінного суглоба є наслідком певних провокуючих факторів.

 • Передраковий стан або вже наявна у пацієнта онкологія органів та інших суглобів.
 • Появу ракових метастаз часто буває спровоковано прогресуванням злоякісної патології колінного суглоба.
 • Різні травми в області коліна (одним з досить частих канцерогенних факторів, що провокують утворення кісткових онкологий, визнаються часті переломи).
 • Вікові зміни, що супроводжуються порушенням гормонального балансу (найчастіше спостерігаються у літніх пацієнтів і дітей).
 • Іонізуюче випромінювання (зрідка опромінення впливає на тканини коліна навіть при лікуванні розташованих поруч пухлин).

Вплив всіх цих факторів може призвести до появи патології суглобів, симптоми якої визначаються тим, на якій стадії перебуває рак і наскільки він поширився. Якщо симптоми хвороби виявлено у самому початку захворювання, то проявами патології зазвичай є незначні болючі відчуття, які не мають точної локалізації і проходять приступообразно. З поступовим збільшенням пухлини болі посилюються і стають більш концентрованими саме в області ураженого суглоба. На відміну від болів іншого походження, рак проявляється болями, які часто не лікуються стандартними знеболюючими препаратами.

Коли рак суглоба розвивається до третьої або четвертої стадії, з’являються нові онкологічні симптоми. Так, можна спостерігати деяку деформацію колінного суглоба і набрякання навколосуглобових тканин. Змінену кісткову поверхня стає легко промацувати при пальпації. Іноді в ураженій області біль виникає навіть під час пальпації. Після завершення періоду активного росту злоякісна патологія стабілізується, і деякий час симптоми непомітні. Саме в цей момент починається проростання змінених тканин в шкірний покрив.

На пізніх стадіях рак характеризує специфічна інтоксикація, яка проявляється тривалим підвищенням температури, занепадом сил, нездужанням, підвищеною стомлюваністю і втратою працездатності. Крім цього, часто помітно знижується апетит, різко зменшується вага хворого.

Діагностування патології

Після того як виявлені симптоми, відповідні наявності злоякісної патології, рекомендується пройти більш поглиблене обстеження. Методика, за якою визначається присутність в організмі пацієнта ракових новоутворень, базується на рентгенології і використовує проникливий ефект рентгенівського випромінювання.

Дослідження
Інформативність

Рентген
Після виконання прицільних рентгенівських знімків лікар вивчає їх і здійснює первинну діагностику. Саме ці знімки і дозволяють визначити наявність злоякісного новоутворення та його розмір. Рентгенологічне дослідження дозволяє виявляти новоутворення не лише в колінах, з його допомогою проводиться обстеження і інших суглобів, зокрема, кульшового.

КТ
Якщо рентгенографія не підтвердила наявності пухлини, а симптоми вказують на те, що захворювання все ж таки присутня, то рекомендується провести більш детальне дослідження, вдавшись до комп’ютерної томографії. Найчастіше до цього дослідження вдаються і для уточнення структури розвивається пухлини. КТ принципово базується на тому ж рентгенологічному обстеженні, але виконуваному пошарово.

МРТ
Найбільш інформативним методом діагностики сьогодні визнана магнітно-резонансна томографія. В результаті МРТ виходять цифрові рентгенснимки, на яких можна точно визначити не тільки кордони, але і якісний склад онкологічного освіти. Вдаючись до МРТ, досить часто рак діагностується на ранніх стадіях і успішно лікується.

Біопсія
Вилучення невеликої кількості біологічного матеріалу проводиться поетапної біопсією. Після цього виконується гістологічне та цитологічне дослідження. Результатом роботи лабораторії є видача лікаря висновку, в якому точно описані вигляд і поширеність новоутворення.

 

Остаточний діагноз встановлюється тільки після здійснення лабораторного дослідження ураженої ділянки патологією тканини.

Лікування захворювання

Слід відразу ж зазначити, що рак суглоба, у тому числі колінного і тазостегнового, необхідно починати лікувати негайно: після того, як з’явилися перші симптоми, і була проведена якісна діагностика. При своєчасній діагностиці, у разі первинного ураження кісткових тканин, результат лікування зазвичай сприятливий. Якщо ж рак виявлений на пізніх стадіях, коли спостерігаються множинні метастази, то прогноз одужання негативний.

Метод лікування онкології в коліні визначається в залежності від наявності метастазів, що проникають в сусідні області, та поширеності новоутворення. Якщо рак виявлено на ранній стадії, новоутворення обмежена невеликою областю та відсутні метастази, то іноді буває досить видалити патологію хірургічним шляхом. В залежності від розміру видаленого новоутворення визначається і тривалість періоду реабілітації. Іноді пухлина розростається до досить великого розміру вже на початковій стадії хвороби, у цьому випадку може виникнути необхідність у радикальному висіченні кінцівки.

Найчастіше перед хірургічною операцією проводяться підготовчі заходи, що полягають у проходженні пацієнтом курсу хіміотерапевтичного впливу. Цитостатичні засоби, що використовуються в хіміотерапії, сприяють загибелі патологічно змінених клітин. При цьому тривалість курсу та дозування препаратів визначаються індивідуально для конкретного пацієнта.

Захворювання, розвинуте до пізніх стадій і викликало утворення безлічі метастазів, необхідно лікувати паліативно, застосовуючи комбіновані терапевтичні методики. Використання променевої терапії, що представляє собою вплив на новоутворення радіологічного випромінювання, дозволяє видаляти змінені онкологією клітини. Найчастіше використання іонізуючого випромінювання дозволяє стабілізувати первинний осередок патології і зупинити його прогресування, це особливо цінно в неоперабельних випадках.

Традиційну променеву терапію зазвичай доповнюють хіміотерапією, істотно підсилює ефективність лікування.

Хвороби колінного суглоба

Суглоби людини завжди несли і несуть велике навантаження. Вони складно влаштовані, вразливі, страждають від травм і захворювань. Кожен, випробувавши біль у коліні, захоче швидше позбутися від неї, тому що обмежені рухи ніг заважають вести нормальний активний спосіб життя. Хвороби колінного суглоба все ж мають різні причини їх виникнення.

Зміст статті:

Наша повсякденна діяльність в якійсь мірі може спровокувати і розвинути багато зміни в суглобах. Тільки кваліфікований фахівець поставить діагноз і вживе заходів для якнайшвидшого одужання, призначить ефективне лікування та методи профілактики

Причини та ознаки захворювань

Травми, забиті місця, розтягнення зв’язок та інші хвороби колінних суглобів, перелік яких можна продовжити, спостерігались у кожного з нас. Одне незручне рух при прибиранні будинку або виконанні роботи на дачі — і, як наслідок, гостра неумолкающая біль. Хто не пам’ятає з дитинства «синдром розбитих колін»? Часто, не звертаючи уваги на падіння, ми дізнаємося про наслідки у вигляді раптово виникаючих захворювань. Вони тягнуть за собою зміни в суглобових тканинах, порушення обмінних процесів, інфекційне запалення.

Кровообіг колінного суглоба може порушуватися з-за нерівномірного зростання кровоносних судин, особливо у підлітковому віці. Зростання тіла не встигає за зростанням систем і органів. Виник дисбаланс може викликати порушення в роботі колінного суглоба.

Гострі або хронічні захворювання кульшового, ліктьового і інших суглобів можуть перейти і на колінний. Необхідна обов’язкова консультація лікаря. Інакше стан може призвести до інвалідності.

Найнебезпечнішою причиною є інфекції, які непомітно протікають в організмі людини. Він не відчуває дискомфорту, і, коли запальний процес заявить про себе, буває вже надто пізно. Тільки дуже уважне ставлення до своїм суглобам позбавить вас від довгострокового і не завжди ефективного процесу лікування.

Пацієнти часом впадають в два виду крайнощів по відношенню до свого здоров’я. Одні біжать на прийом до лікаря після незначної подряпини на колінних суглобах, боячись хвороб і нервуючи. Інші довго терплять біль, і в клініку їх вже відвозять через неможливість самостійного пересування. Виходячи з вищесказаного, фахівці зупиняються на найбільш поширених симптомів захворювань суглобів, знаходячи які потрібно негайно звертатися до лікаря. До них відносяться:

 • неминуща ниючий або гострий біль в колінному суглобі;
 • припухлість або ущільнення в області коліна;
 • підвищена температура тіла (при інфекційному захворюванні);
 • порушення рухливості суглоба.

Різноманітність симптомів ураження коліна викликано складністю будови і кількістю структур, які з’єднуються в колінному суглобі.

Можливі недуги колінних суглобів

 

Якщо нога в коліні підкошується, гомілку вислизає при ходьбі, виникають клацання, що супроводжуються болем, з’явився набряк, постійний біль і ви стали кульгати, то це симптоми прояву захворювання колінного суглоба під назвою розсікає остеохондрит. Причини виникнення цієї недуги досі не вивчені, але вражає воно досить молодих людей. Не варто затягувати з походом до лікаря.

Пухлинне захворювання, виявлене при пальпації, визначається фахівцями як кіста Беккера. Капсулу колінного суглоба слабшає, в результаті чого виникає набухання синовіальної сумки. Поразка присутній на задній частині коліна. Іноді це захворювання має й іншу назву — бурсит або грижа підколінної ямки.

Хрускіт під час ходьби, набряклість, сильний ріжучий біль при фізичних навантаженнях і відсутність її у стані спокою — симптоми хвороби колінних суглобів, який значиться в списку як гонартроз. Внаслідок даного захворювання відбувається дегенеративно-дистрофічні зміни в суглобовій поверхні тканини хряща.

Найпоширенішим хронічним захворюванням колінного суглоба є артрит. Він може бути передвісником ревматизму і існувати як самостійна патологія. Наростаюча біль під час руху, почервоніння, набряк дають сигнал про негайне звернення до лікаря.

Хвороба Шляттера

 

Деякі недуги колінних суглобів вражають тільки певну категорію пацієнтів, наприклад, підлітків. У них виникає остеохондроз великогомілкової кістки, іншими словами, хвороба Шляттера. Біль і припухлість посилюються, коли виконуються стрибки або біг, і зменшуються в стані спокою. До групи ризику відносяться підлітки, які займаються футболом, баскетболом, волейболом, хокеєм, фігурним катанням, гімнастикою, балетом. Уражається, при недугу Шляттера, зазвичай тільки один колінний суглоб. З’являється болюча гуля локалізується нижче колінної чашечки.

Хвороби колінних суглобів, рідко виникають, поповнять список більш відомих. До них відноситься:

 

 • суглобова миша;
 • хондромаляция надколінка;
 • меніск коліна;
 • подагра;
 • тендиніт;
 • остеопороз.

Захворювання Шляттера прогресує в період статевого дозрівання внаслідок швидкого розвитку дитини. Найчастіше хворіють хлопчики у віці від 13 років і дівчинки старше 11 років. Дуже рідко буває залишкова деформація, яка нагадує шишки колінного суглоба, а симптоми ревматичних реакцій проявляються в період погодних змін. Сухожилля підколінної чашечки в період загострення симптому Шляттера відходять від потужних м’язів передньої стегеневій частини, в результаті чого виникає тягне тиск.

Лікування захворювання Шляттера тривалий, але прогноз втішний: недуга з віком відступає.

Сучасний світ насичений інформацією про найхимерніших способи позбавлення від хвороби Шляттера, артритів, бурситів, про лікування маловідомими, але дуже ефективними (за різними неперевіреними рекомендацій) травами, ягодами, витяжками. Обережно використовуйте дану інформацію і не експериментуйте на своєму здоров’ї.

Комплексна терапія

 

Головне напрям при боротьбі з недугами суглобів складається з методів лікування по усуненню болю і, найголовніше, її причини, а також по відновленню функцій і структури суглобових тканин, по профілактиці ускладнень недуги колінного суглоба, симптоми якого виявили. Місцеве лікування не завжди ліквідує основну причину, яка провокує її. До терапії відносять протизапальні медикаменти, хондропротектори, а також препарати, які відновлюють імунітет, лікувальні дієти, фізіотерапевтичні процедури, мануальну терапію, лікувальну фізкультуру, сеанси масажу.

Сильну навантаження відчувають кожен день колінні суглоби. Вони витримують вагу нашого тіла, активно беруть участь в рухах. Тому люди, що мають надлишкову вагу, найчастіше страждають захворюваннями колін. Пацієнтам призначають спеціальну дієту, в якій є список заборонених до вживання борошняних, солодких, гострих, пряних і солоних страв. Як тільки вага знижується, біль у колінах йде.

В період реабілітації суглобів колін дуже важлива лікувальна гімнастика. Особливий ефект дають вправи у воді: плавання і аквааеробіка. Всебічне дію на м’язи, покращує кровообіг в хрящової тканини суглобів. Заняття спортом слід продовжувати і після одужання з метою профілактики.

Народні методи лікування колін

 

Часто лікування артриту, гонартрозу, остеоартриту, хвороби Шляттера рекомендації по використанню різних компресів. Вони мають знеболюючу і протизапальну дію. Цілителі радять робити компреси з різних лікарських трав і знайомих всім рослин.

Свежевикопанние корені хрону потрібно очистити від шкірки і натерти до стану кашки, потім помістити в каструлю, додати води і тушкувати на слабкому вогні хвилин 30. Охолоджену масу викладіть на марлю, складену в кілька разів, і прикладіть до хворого ділянці. Лікування проводите в період загострення тендиніту, бурситу, хвороби Шляттера при сильному болі. Після деякого часу може виникнути печіння. Це сигнал до припинення процедури. Біль пройде, і стан покращиться.

Аналогічний ефект і лікування має і компрес з ріпчастої цибулі. Він дуже корисний при ревматичному артриті, синдромі Шляттера. Цибулини середнього розміру потрібно натерти, а отриману масу прикласти до хворого коліна, попередньо поклавши її на марлю. Так як цибуля має властивість викликати опік, тримати його слід тільки до появи паління. Компреси з хрону і цибулі можна чергувати протягом тижня, проводячи лікування один раз на день.

Мед, прополіс, медична жовч — це незамінний засіб позбавлення від симптомів хвороби колін (Шляттера) у вигляді компресів. Також растворят і виведуть солі з суглобів примочки з соди. Одну столову ложку соди розчиняють в літрі води. Марлю, складену вчетверо, змочують у цьому розчині і прикладають до хворого коліна. Лікування проводять щоденно, по 10 хвилин, до повного зникнення болю.

Прискорить процес виведення солі і прийом соку з чорної редьки по 2-3 столові ложки в день. Популярним також є лікування трав’яними ваннами. Їх готують з відвару соломи, хмелю, звіробою, ромашки, кори горобини.

Щоб не нашкодити самому собі, перед застосуванням лікарських і народних засобів потрібно обов’язково погоджувати свої дії з лікарем. Спеціаліст врахує загальний стан хворого і індивідуальну непереносимість окремих препаратів.

Багато хвороби колінного суглоба у наш час відзначаються в порівняно молодому віці. Це пов’язано з екологією навколишнього середовища, вживанням в їжу неякісних продуктів, багатогодинним проведенням часу біля комп’ютера. Легковажне ставлення до хвороб суглобів призводить до пізнього візиту до лікаря, що переводить їх в хронічну форму. Перемога над недугою в таких випадках зводиться до нуля. Серйозне і своєчасне обстеження забезпечить вам добре здоров’я і встановить справжню причину хвороби колінних суглобів.