Реабілітаційний центр

Хвороби зап’ясткових суглобів

Хвороби зап’ясткових суглобів

Біль у зап’ястках рук — серйозна проблема, що обмежує рухливість суглобів і небезпечна своїми ускладненнями. При болю в зап’ястках неможливо не тільки піднімати тяжкості, виконувати побутові роботи, але і здійснювати елементарні дії, такі як набір тексту на клавіатурі і писати лист від руки.

Зміст статті:

Хвороби суглобів зап’ястків рук потребують негайного лікування, тому, помітивши перші симптоми, необхідно терміново звертатися до лікаря-ревматолога, який визначить точну причину і призначить лікування.

Чому болять зап’ястки?

Біль у зап’ястках і обмеження рухливості виникають з безлічі причин, які можна розділити на дві групи: механічні і запальні. До механічних причин відносяться травми і дегенеративні захворювання, що супроводжуються болем під час руху. У стані спокою біль у зап’ястках зазвичай не відчувається.

Якщо причиною болю є запальний процес в зап’ястках, то, крім болю, відчувається ще і скутість. Також при запаленні суглобів можливий набряк і почервоніння шкіри.

Першою ознакою запального захворювання суглобів зап’ястків є біль, яка нерідко супроводжується скутістю і набряком. Незалежно від того, коли з’являються неприємні відчуття в стані спокою або при русі необхідно при появі перших симптомів одразу звертатися до лікаря. Точна причина хворобливості визначається лікарем за характером болю.

Найбільш частими причинами болю в суглобах зап’ястків є:

  • травми;
  • ревматоїдний артрит;
  • остеоартроз;
  • подагра;
  • інфекційний артрит.

Травми — одна з найбільш частих причин болю в зап’ястках рук. Гострий біль виникає при переломі, розтягуванні і вивиху. При травмі шкіра над пошкодженим суглобом червоніє, з’являється набряк і скутість.

Запалення як причини болю в суглобах


Ревматоїдний артрит — серйозне захворювання, при якому захисна система організму сприймає свої клітини як чужорідні, поступово руйнуючи суглоби. Уражені ділянки запалюються, з’являється біль. Ревматоїдний артрит вимагає запровадження комплексної терапії, що включає амбулаторне, стаціонарне і санаторне лікування. При прогресуванні хвороби можлива деформація суглобів кистей і повна втрата рухливості.

Остеоартроз є наслідком зношування суглобових хрящів. Проявляється хвороба зазвичай у людини в літньому віці, супроводжується болем в області зап’ястя і великого пальця. При остеоартрозі стають неможливими мінімальні навантаження на зап’ястці рук, оскільки одразу виникає гостра біль. Болючість також виникає при натисканні на уражену область.

При гострому нападі подагри запалені суглоби рук дуже набрякають і болять

Сильні болі в зап’ястках рук виникають на пізній стадії розвитку подагри. Дана хвороба проявляється у людини, яка вживає велику кількість м’ясних продуктів. Зловживання тваринними жирами призводить до того, що в суглобах починають накопичуватися кристали сечової кислоти. Першими уражаються суглоби ніг, після чого починають боліти суглоби кистей. При подагрі над суглобами можуть з’являтися подагричні шишки.

Нерідко біль у зап’ястках рук є ознакою інфекційного артриту, основна причина якого — інфекційні захворювання. У гострій стадії інфекційного артриту у людини спостерігається сильна болючість, набряклість і почервоніння шкіри над ураженим суглобом.

Гострий артрит може супроводжуватися погіршенням загального самопочуття і підвищенням температури. При переході в хронічну стадію артрит проявляється періодичними болями.

Нехірургічні методи боротьби із захворюваннями

Лікування хвороб суглобів зап’ястків, незалежно від їх природи, має бути комплексним. Перше, що необхідно зробити, скоротити навантаження. Не слід носити тяжкості, вичавлювати вручну білизна і виконувати будь-які інші дії, при яких зап’ястки випробовують велике навантаження.

Захворювання суглобів передбачають медикаментозне лікування, вибір препаратів залежить від природи хвороби. Для зняття запалення і больового синдрому застосовуються нестероїдні протизапальні препарати. У деяких випадках можуть застосовуватися і гормональні препарати. Ліки застосовуються в різних формах: мазях, таблетках, ін’єкціях. Найбільш часто використовуються наступні препарати: Моваліс, Вольтарен, Сульфазалин, Лефлуномід.

Медикаментозне лікування активно застосовується в гострий період. Коли хвороба переходить у стадію ремісії, призначаються немедикаментозні методи: лікувальна фізкультура, фізіотерапія, масаж, лікувальна дієта. Лікувальна фізкультура дозволяє знімати біль, повертати рухливість. Для посилення ефекту нескладні лікувальні вправи рекомендують поєднувати з відвідуванням басейну.

Фізіотерапія допомагає зменшити біль у зап’ястках і зняти набряк. Популярним методом лікування є магнітотерапія, при якій відбувається розширення судин, відновлюється нормальне харчування тканин. Також ефективний електрофорез, забезпечує більш глибоке проникнення лікарських засобів до ураженої ділянки.

Лікувальна дієта призначається хворим на подагру і артритом, дозволяє усувати неприємні симптоми. Хворим рекомендується вживати їжу, багату антиоксидантами і вітамінами: овочі і фрукти, горіхи, оселедець, печінка. Слід виключити з раціону продукти, що містять високий відсоток жиру і крохмалю.

Ефективний при лікуванні артриту суглобів зап’ястків рук і масаж. М’який вплив масажу покращує живлення тканин, знімає біль. При артриті, остеоартрозі, у відновний період після травм корисно санаторне лікування. Благотворно впливає на суглоби бальнеотерапія, голкорефлексотерапія, радонові ванни.

Одним з найпопулярніших методів санаторного лікування артритів і остеоартрозів є водо — та грязелікування на курортах Мертвого моря. Цілющий склад води і бруду уражені тканини посилено живить, знімає біль, покращує загальне самопочуття хворого.

Хірургічні методи лікування хвороб зап’ястків

Хвороби суглобів зап’ястків з часом прогресують, супроводжуються посиленням больового синдрому, зняти який не здатне ні медикаментозне лікування, методи фізіотерапії. У разі якщо ліки не допомагають, відчувається постійна біль і втрачається рухливість, може бути призначено хірургічне втручання. Одним з найбільш популярних методів хірургічного втручання при артритах і артрозах є артродез. Операція передбачає закріплення суглоба у функціонально вигідному положенні. У результаті йде біль, відновлюється рухливість.

Другий по популярності метод хірургічного лікування — імплантація протеза на місце хворого суглоба. Ендопротезування суглобів кисті допомагає усунути больовий синдром, виправити деформацію пальців і повністю повернути втрачену рухливість. При протезуванні використовуються сучасні протези, які повністю повторюють анатомію суглоба.

Вибір переважного методу хірургічного лікування визначається після повної діагностики. Після операції пацієнт обов’язково проходить курс відновлювальних процедур, що включають носіння шини та фізіотерапію.