Реабілітаційний центр

Гігрома зап’ясткового суглоба

Гігрома зап’ясткового суглоба

Серед різних патологій, від яких страждає людина, особливе місце займають новоутворення. Відомо, що вони можуть бути доброякісними і злоякісними. Це визначається здатністю пухлини поширювати метастази в інші органи.

Зміст статті:

У медичній практиці можна зустріти патологію, звану гигромой. Гігрома зап’ястя являє собою доброякісне новоутворення, яке заповнений серозною рідиною всередині. У ній також міститься фібрин або слиз. Дана порожнину (кіста) формується в серозної сумці або в сухожильном піхву.

Саме новоутворення формується з оболонок суглоба. Воно може локалізуватися не тільки на руці, але і на інших ділянках тіла в місцях ураження суглобів. Якщо у людини з’явились перші симптоми гігроми, то необхідно відразу ж звернутися до лікаря.

Характеристика новоутворення на зап’ясті

Гігрома хоч і не представляє великої небезпеки в силу своєї доброякісності, але здатна викликати ускладнення. До них відносяться розрив капсули і вихід вмісту в навколишні тканини, що загрожує приєднанням інфекції або нагноєнням. Необхідно розглянути більш докладно, які етіологія, клінічні симптоми та лікування даної патології.

Гігрома зап’ястя може бути різною. Виділяють однокамерні і багатокамерні форми. Така градація заснована на кількості капсул. Капсула теж буває різною. Розрізняють капсулу у вигляді клапана, соустья або окремого освіти. Виділяють 2 основні різновиди гигром залежно від локалізації: лучезапястную і запястную. Значно рідше ця кіста зустрічається на інших ділянках тіла людини.

Важливе значення для розуміння сутності патології мають механізм і особливості формування гігроми. Деякі вважають, що пухлина є частиною суглобової капсули, але це не зовсім так. Особливість гігроми в тому, що клітини, що її утворюють, є атиповими (зміненими). Існує теорія, згідно з якою гігрома з’являється на тлі метаплазії сполучної тканини, що утворює суглоб. В результаті подібного переродження одні клітини утворюють капсулу, а інші — рідина.

Навіть оперативне лікування гігроми не може забезпечити на 100 % хворої людини від вторинного розвитку цієї недуги. Решта клітини розмножуються, в результаті чого виникають рецидиви захворювання.

Етіологічні чинники

Гігрома може формуватися у людини з кількох причин. Встановлено, що дана патологія є частково професійним захворюванням. Вона виникає в осіб, чий рід діяльності пов’язаний у дрібної, однотипною роботою. Це можуть бути швачки, друкарки, музиканти. До інших можливих причин відносяться:

  • високе навантаження на суглоби зап’ястя;
  • травматичні пошкодження суглоба;
  • спадковість.

Високе навантаження на суглоб може бути зумовлена виконанням важкої роботи, заняттями спортом або професійною діяльністю. Найбільш частий етіологічний фактор — це травма. У більшості випадків формування гігроми на зап’ясті обумовлено тривалим механічним впливом. Не виключається і одноразова травматизація. Велике значення має спадковість. Встановлено, що гігроми на зап’ясті утворюються у тих осіб, чиї близькі родичі страждали від цієї недуги.

 

Цікавий той факт, що частота зустрічальності захворювання у осіб чоловічої і жіночої статі різна. Так, гігроми зап’ястя приблизно в 3 рази частіше діагностуються у представниць прекрасної статі. Велике значення має і вік людини. Найбільш схильні до утворення гігроми обличча у віці від 20 до 30 років, літні люди і діти хворіють набагато рідше.

Не завжди при постановці діагнозу чітко простежується взаємозв’язок між появою гігроми на зап’ясті і яким-небудь чинником. Новоутворення може проявлятися без всякої на те причини.

Клінічні прояви

Щоб правильно поставити діагноз і призначити відповідне лікування, необхідно знати основні клінічні симптоми цієї патології. Пухлина на початковому етапі формування може себе не проявляти. В ряді випадків в місці її локалізації з’являються гіперемія і лущення шкіри. По мірі розвитку пухлини формується шишкоподібне освіта. Гігрома зап’ястя найчастіше розташовується на зовнішній стороні суглоба. Дане освіта щільна на дотик, при пальпації безболісний і малорухливе.

Гігрома частково спаяна з оточуючими тканинами суглоба. Найчастіше утворюється одна гігрома зап’ястя, рідше їх буває декілька. В останньому випадку вони можуть формуватися практично одночасно. Розпізнати пухлину можна неозброєним оком. Вона чітко визначається при згинанні кисті.

Що ж стосується розміру гигром на зап’ясті, то він рідко перевищує 3 див. Рости новоутворення здатне швидко або повільно. Велике значення має те, що за відсутності хірургічного лікування такі утворення не зникають самостійно і не розсмоктуються. Прогноз для людей, що мають гігро на зап’ясті без ускладнень, завжди сприятливий.

У кожного третього хворого захворювання протікає безсимптомно, не викликаючи болю або дискомфорту. Больовий синдром може виникати при навантаженні на суглоб або у спокої. Болі носять різний характер, це багато в чому залежить від розташування новоутворення. Якщо поруч розташовуються нервові закінчення, то вони можуть защемляться, викликаючи гостру біль.

Діагностичні заходи

Діагностика даної патології не представляє для лікарів великих труднощів. Вона ґрунтується на даних анамнезу захворювання, дані про спосіб життя, результати зовнішнього огляду, лабораторних та інструментальних дослідженнях. Гігро на зап’ясті потрібно відрізняти від іншої патології кістково-м’язової системи. З цією метою проводиться рентгенологічне дослідження. Рідше застосовуються такі методи, як МРТ, УЗД, біопсія.

 

Невеликі новоутворення можна лікувати за допомогою фізіотерапевтичних процедур

З допомогою ультразвукового дослідження вдається визначити тип кісти (однокамерна або двокамерна). Крім того, УЗД дає уявлення про структуру гігроми на зап’ясті. Важливе значення має те, що УЗД дозволяє побачити наявність або відсутність кровоносної системи в самій тканині пухлини, що дуже стане в нагоді при хірургічному лікуванні гігроми на зап’ясті. На відміну від магнітно-резонансної томографії, УЗД є більш доступним методом діагностики.

Існують новоутворення, які зовні і рентгенологічно важко відрізнити від гігроми зап’ястя. У подібній ситуації потрібно диференціальна діагностика. Вона проводиться, коли є ліпоми, атероми.

У чому полягає лікування гігроми

Лікувати гігро можна консервативно і оперативно. У першому випадку нерідко використовують пункцію з введенням лікарських речовин, що володіють склерозирующим ефектом. Позбавлення від гігроми може включати в себе фізіотерапевтичні методи, місцеву терапію у вигляді застосування різних розсмоктуючих мазей. Кісту на зап’ясті руки неможливо вилікувати повністю всіма вищеописаними способами. При цьому ймовірний великий ризик рецидивів.

Найбільш ефективний метод лікування — хірургічне видалення гігроми. Для проведення операції повинні бути визначені показання. До них відносяться висока швидкість росту кісти, порушення функції суглоба, обмеження рухомості кисті руки, виражений больовий синдром. Видалення гігроми проводиться і в разі її неестетического виду.

 

Найчастіше новоутворення видаляють хірургічним шляхом

Лікар зобов’язаний знати, що при великому розмірі пухлини операції є більш небезпечними, так як виділити кісту набагато складніше. Операція в більшості випадків проводиться під місцевою анестезією. Деякі хворі воліють лікування народними засобами, але воно малоефективне.

Лікування гігроми проводиться тільки під контролем лікаря. Не потрібно займатись самолікуванням. Оперативне втручання здійснюється таким чином, що забираються всі змінені тканини. В іншому випадку лікування недуги буде неефективним.

Гігрома — це доброякісне утворення. Вона ніколи не перероджується в рак. Лікування гігроми найбільш ефективно з використанням хірургічного методу. Якщо правильно її провести, а також виключити можливі етіологічні чинники, то можна на все життя позбавитися від цієї патології.