Реабілітаційний центр

Біль у кульшовому суглобі при вагітності

Біль у кульшовому суглобі при вагітності

Для будь-якої жінки час вагітності — це один з найважливіших етапів у житті, який залишиться в пам’яті на довгі роки. Майбутня мама кожен день проживає в передчутті зустрічі зі своєю дитиною. Але не всі переносять вагітність з легкістю. Часто жінки стикаються з низкою проблем і больових відчуттів різного походження. Одним з неприємних явищ стають болі в суглобах при вагітності. З цією проблемою може зіткнутися майже кожна жінка в положенні, причому на будь-якому терміні.

Зміст статті:

У порівнянні з майбутніми пологами та іншими випробуваннями болі в суглобах на перший погляд здаються незначними. Але коли біль починає заважає рухатися або спати ночами, це вже серйозна проблема. Особливо важко тим жінкам, у яких за нинішньої вагітності є маленькі діти, вимагають постійного догляду.

Майбутні мами часто скаржаться на болі в тазостегновому суглобі при вагітності. Це обумовлено тим, що він є найбільшим і на нього припадає основне навантаження при виношуванні дітей. З другого триместру починається активний ріст плоду в утробі матері. На цей же період, як правило, доводиться надбавка у вазі і об’ємі живота. Такі зміни є природними в період вагітності і вказують на правильний розвиток плоду. Але саме в цей момент починає підвищуватися навантаження на всі суглоби в організмі, і особливо страждає тазостегновий.

Причини і типи болів в тазостегновому суглобі

 

Виділяють кілька причин, за якими виникає біль у суглобах при вагітності. З-за активного росту малюка всередині утроби в організмі майбутньої мами виникає дефіцит поживних речовин. Якщо говорити про суглобах, то це недолік насамперед кальцію в поєднанні з вітаміном D3. Також при вагітності відбувається підвищене утворення такого гормону, як релаксин. Він необхідний для розслаблення зв’язок біля тазостегнової кістки при пологової діяльності. Завдяки йому відбувається розростання тканини шийки матки, яка стає як губка і набуває потрібну еластичність для проходження при пологах голови немовляти.

Релаксин сприяє збільшенню молочних залоз і утворює додаткові кровоносні судини, так як при вагітності об’єм крові в організмі жінки збільшується на кілька літрів. Все це в поєднанні зі збільшенням ваги дає колосальне навантаження на всю кістково-м’язову систему, що призводить до больових відчуттів в тазостегновому суглобі. Як правило, найбільш сильні болі виникають в кінці вагітності, коли організм закінчує підготовку до пологів і переходить у стадію початку пологової діяльності.

В останні тижні вагітності живіт сильно опускається і навантаження на тазостегновий суглоб ще більше збільшується. Починають турбувати болі практично всіх жінок, навіть тих, у яких їх не було раніше. Є ще ряд причин таких больових проявів, але вони пов’язані з наявністю тих чи інших захворювань і не стосуються природних процесів при вагітності.

 

Болю можуть бути різні, гострі і ниючі. Деякі жінки відчувають їх вночі, і це може призводити до безсоння. Інші спокійно сплять, але при підйомі, коли тазостегновий суглоб відчуває навантаження, виникає сильний гострий біль. Больові відчуття локалізуються саме в області тазу, хоча іноді можуть йти і від хребта. Біль у тазостегновому суглобі може віддавати в ноги, особливо при ходьбі. Якщо турбують неприємні відчуття в положенні лежачи, то при його зміні вони зазвичай на час затихає.

Іноді болі виникають тільки в одному суглобі, і при довгому рух без відпочинку до вечора починає боліти внутрішня частина стегна. Якщо сильний біль у суглобах, супроводжується підвищенням температури, потрібно негайно звернутися до лікаря. Такі симптоми можуть свідчити про запальний процес або інших серйозних захворюваннях. Причина в тому, що при вагітності відбувається перебудова всього організму і його системи починають працювати по-іншому, щоб виносити плід. В результаті можливі збої в їх функціонуванні.

Якщо до вагітності у жінки були які-небудь захворювання, пов’язані з суглобами, то виношування дитини може їх посилити.

Профілактика захворювань суглобів у вагітних

 

При наявності болю найголовніше — заспокоїтися і звернутися до кваліфікованого лікаря, який виявить їх причину і підкаже, як від них позбутися. Важливо вибрати правильний підхід до вирішення проблеми в залежності від її першоджерела. Якщо біль у тазостегновому суглобі пов’язані тільки з підвищеним навантаженням, гормональними процесами, нестачею вітамінів і поживних речовин, достатньо буде профілактичних заходів.

Із загальних рекомендацій щодо профілактики можна виділити ряд методів, спрямованих на полегшення фізичного навантаження та нормалізації харчування при вагітності:

  • комплексний прийом вітамінів, прописаних лікарем відповідно з періодом вагітності;
  • необхідність стежити за поставою, щоб основний центр ваги був в одному місці;
  • носіння бандажа при ходьбі або тривалого перебування у положенні стоячи, це допомагає розподіляти навантаження рівномірно;
  • правильний підбір взуття без каблука, стійкої і м’якою;
  • повноцінне і своєчасне харчування, вживання в їжу продуктів, багатих вітамінами та поживними елементами;
  • все робити розмірено, не піднімати нічого важкого, адже будь-яке навантаження може привести до проблем з суглобами.

Вагітність не хвороба, а особливий стан організму. Сама по собі фізична навантаження йому необхідна. Ефективними будуть гімнастика для вагітних або проста зарядка.

 

Але краще записатися на спеціальні спортивні курси для жінок в положенні, де професійно пояснюють кожну вправу і стежать за правильним їх виконанням. При гімнастики добре розминаються всі м’язи, за рахунок чого поліпшується кровообіг і харчування суглобів. Після таких вправ жінки відзначають збільшення рухової активності. До того ж такі заняття сприяють правильному розвитку пологової діяльності.

Не варто нехтувати бандажем. Біль у тазостегновому суглобі можуть турбувати не тільки під час, але і після вагітності. Для ефективної профілактики больових відчуттів дуже важливо часто відпочивати.

Відпочинок важливий для вагітних жінок. По-перше, майбутня мама повинна відпочивати за двох, а по-друге, в перші місяці після народження дитини у неї буде гостра нестача вільного часу.

Як позбавитися від болю в стегнах

Такі явища, як болі в суглобах під час виношування плоду, носять тимчасовий характер і повинні пройти відразу після пологів. Основне навантаження з народженням дитини йде, і больовий синдром зникає самостійно. Але якщо жінка сильно мучиться про болів, із-за чого виникає постійний нервовий стрес, а тим більше, коли виявлено якесь серйозне захворювання, лікарі призначають лікування. Застосування будь-яких медикаментів під час вагітності має проходити під контролем лікаря, який спостерігає майбутню маму.

Тільки кваліфікований фахівець може призначати лікування в період вагітності. Підхід повинен бути комплексним, з обстеженням і аналізами. Якщо сильно боліли суглоби при вагітності, після пологів, навіть якщо болі припинилися, бажано витратити час і пройти повне обстеження органів малого і великого таза.

У перші місяці після пологів починається процес повернення організму жінки до змін алгоритму роботи. Якщо больові відчуття були викликані запальними процесами в тазостегнових суглобах, це могло вплинути на роботу найближчих органів. У такому разі профілактикою, звичайно, не обійтися, потрібно лікування.

Лікар підбере терапевтичні методи, спрямовані на усунення запалення та больових відчуттів. З медикаментів можуть бути призначені препарати знеболюючої дії у формі таблеток, свічок і мазей. Будь-які інші ліки не призначаються із-за небезпеки поганого впливу на плід. Можливо використання імуномоделюючої терапії і спеціального масажу.

При виявленні серйозних захворювань буде призначено відповідне лікування, особливо якщо розвиток недуги загрожує життю дитини чи матері.