Реабілітаційний центр

Артроз ліктьового суглоба

Артроз ліктьового суглоба

Ця недуга – одне з найпоширеніших захворювань суглобів. Артроз ліктьового суглоба розвивається внаслідок відсутності «мастильного матеріалу», що призводить до руйнування елементів суглоба внаслідок тертя. Таким чином, захворювання характеризується зменшенням кількості синовіальної рідини – своєрідною «мастила», яка запобігає знос суглобів.

Зміст статті:

Артроз в середньому діагностується у кожної другої людини, перемістився п’ятдесятирічний кордон. Недолік синовіальної рідини і, як наслідок, руйнування поверхні суглоба відбувається за дистрофічної патології хрящової тканини. Хрящ має губкоподібну структуру, яка дозволяє йому вбирати синовіальну рідину, коли суглоб не діє і виділяє її при навантаженні.

Ліктьовий суглоб, як і колінний, відчуває велике навантаження при згинанні і розгинанні кінцівки, що робить його особливо вразливим. Артроз ліктьового суглоба характеризується видозміною, витончення або повним руйнуванням хрящової тканини залежно від ступеня розвитку хвороби. Чим сильніше деградує хрящ, тим вище буде диагностируемая ступінь артрозу.

Причини хвороби

Артроз ліктьового суглоба найчастіше розвивається у літніх людей внаслідок природного зносу суглобів і погіршення загального обміну речовин. З віком відновлення хрящової тканини втрачає інтенсивність, погіршується вироблення синовіальної рідини, що при сприятливих обставинах призводить до розвитку артрозу першого ступеня без подальшого погіршення клінічної картини. Сучасний спосіб життя призводить до того, що це захворювання все частіше діагностується в більш молодого покоління.

Крім вікової схильності, існує кілька факторів, які в тій чи іншій мірі можуть стати причиною артрозу.

  • Порушення обміну речовин. Це негативно відіб’ється на харчування хрящової тканини і синтезі синовіальної рідини, що може призвести до розвитку артрозу ліктьового і колінного суглобів.
  • Супутні хвороби. Такі захворювання, як цукровий діабет, зоб, ревматоїдний артрит і т. д. часто супроводжуються артритом ліктьового і колінного суглобів.
  • Спадковість. Якщо ваші батьки страждали на артроз ліктьового чи колінного суглобів, ви перебуваєте в зоні ризику.
  • Травми. Крім глибоких травм і переломів, схильність до артрозу створюють постійні мікротравми суглобів під час заняття спортом або монотонної роботи, що вимагає постійної напруги.

Фактори ризику не є однозначною гарантією розвитку артрозу. Однак їх наявність говорить про необхідність медичного обстеження для моніторингу стану суглобів.

Основні симптоми

Артроз ліктьового суглоба характеризується низкою симптомів, їх прояв залежить від ступеня розвитку хвороби. Симптоми не є підставою для самолікування, так як поставити точний діагноз, попередити можливі ускладнення і кваліфіковано лікувати може тільки фахівець. Ураження розвивається поетапно. Хрящова тканина поступово замінюється неповноцінними фрагментами. Змінена тканина стає ламкою і повністю руйнується під навантаженням.

Діагностують три ступені артриту.

  • Перша ступінь. На початковому етапі ураження хрящової тканини незначно, яка-небудь сильне навантаження на кінцівку викликає біль. Больові відчуття проходять в стані спокою.
  • Друга ступінь. Больовий симптом більш яскраво виражений і не проходить протягом довгого часу. Суглоби починають періодично запалюватися. Спостерігається часткова іммобілізація ураженої кінцівки: біль змушує людину обмежувати руху;
  • Третя ступінь. За повного руйнування хрящової тканини спостерігається крайня ступінь прояву симптомів. Запалені суглоби деформуються, купуючи характерну вузлувату форму. Хворому не стає краще, навіть у стані повного спокою.

 

Наявність симптомів повинно послужити приводом для негайного звернення за кваліфікованою допомогою.

Лікування артрозу

Лікування артрозу ліктьового суглоба в основному складається з купірування симптомів, а також терапії, спрямованої на відновлення хрящової тканини. Медикаментозне лікування засноване на застосуванні нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ) і знеболюючих препаратів. НПЗЗ знімають запалення, а знеболюючі препарати зменшує больовий симптом під час лікування. Якщо застосування НПЗЗ неефективно, може виникнути необхідність лікувати артроз протизапальними препаратами на основі кортикостероїдів. Вибір протизапальних препаратів і безпосередньо лікування повинно здійснюватися після консультації з лікарем.

У лікуванні артриту ліктьового і колінного суглобів доцільно застосування хондропротекторів – препарати на основі глюкозаміну і хондроїтину сульфату. Діючі речовини препаратів входять до складу хрящової тканини і синтезуються організмом природним чином. Ефективність застосування таких препаратів не доведена клінічними випробуваннями, і сказати однозначно про їхню користь для суглобів не представляється можливим. Курс лікування хондропротекторами дуже тривалий і далеко не завжди приносить якийсь позитивний ефект, тому якщо вам не стає краще після закінчення півроку, їхнє застосування визнається недоцільним.

Народні засоби

Артроз допустимо лікувати за допомогою народних засобів, які мають більш м’яким впливом на організм. У той же час застосування народних засобів не є панацеєю – вони доречні в якості допоміжної терапії. Існує декілька ефективних народних засобів, застосування яких дозволяють полегшити стан хворого.

Засіб
Користь
Приготування і застосування

Капуста.
Зробити стан суглобів краще допомагає звичайна капуста – це народний засіб, часто застосовується при ураженні колінного суглоба. Активні речовини, що містяться в капусті, добре знімають біль. Лікувати артроз можна соком чи листами.
Змочити в соку вовняну тканину і обмотати нею уражений суглоб. Для компресу з капустяного листа досить обернути листом лікоть, попередньо змастивши його медом. Обидва види терапії краще всього використовувати на ніч.

Кефір і яєчна шкаралупа.
Це народний засіб покращує стан ураженого суглоба. Обидва інгредієнта багаті кальцієм і корисними мінералами.
Для приготування такого засобу необхідно перемолоти в порошок шкаралупу і перемішати з кефіром до густоти. Отриману суміш загортають в лляну тканину і прикладають до ураженого місця. Для утеплення компресу краще всього використовувати поліетилен.

Хвоя.
Допомагає зняти біль і зменшити запалення. Краще всього використовувати свіжу хвою, так як в сухому вигляді вона втрачає велику частину лікувальних властивостей.
Для приготування народного засобу необхідно взяти 2 ст. л. хвої і прокип’ятити в склянці води півгодини. У відварі змочують тканину і обмотують лікоть. Компрес утеплюють шарфом і поліетиленом.

Медова розтирання.
Народні засоби на основі меду надають зігріваючу дію і покращують кровопостачання. Такий спосіб часто застосовується при артрозі колінного суглоба.
Змішати мед, спирт, йод і гліцерин в рівних кількостях. Суміш наполягають протягом трьох годин і змащують лікоть.

Якщо ви вирішили лікувати артрит допомогою нетрадиційної медицини, і вам не стало краще після тижневого курсу застосування вищеописаних засобів і домашніх препаратів – їх застосування недоцільно.